TECHNOLÓGIE

Nemáte radi internetové heslá? Väčšina ľudí by sa radšej na webe prihlasovala inak

Medzi najdrahšie typy narušenia bezpečnosti pritom patria podvody zamestnancov, kybernetická špionáž, vniknutie do siete a zlyhania na strane dodávateľov. Také sú výsledky tohtoročného prieskumu spoločností Kaspersky Lab a B2B International, ktorého sa zúčastnilo viac ako 5 500 spoločností z 26 krajín sveta vrátane regiónu CEE.

Vážne narušenie bezpečnosti IT systémov vedie k mnohým problémom v podnikaní a obchode. Kvôli rozmanitosti spôsobených škôd firmy veľmi ťažko odhadujú celkové náklady spojené s útokom. Porovnanie výsledkov prieskumu z minulých rokov odhaľuje oblasti, do ktorých firmy musia po incidentoch investovať, alebo kvôli ktorým prichádzajú o peniaze. Zvyčajne musia spoločnosti vynaložiť viac finančných prostriedkov na služby profesionálov, ako sú externí IT odborníci, právnici či konzultanti. Dôsledkom prestojov a straty obchodných príležitostí podniky tiež strácajú príjmy.

Priemerný účet spoločností za narušenie bezpečnosti ich IT systémov zahŕňa:

  • 84 000 USD – v 88% prípadov za služby profesionálov v obore IT, riadenia rizík či právnikov
  • 203 000 USD – v 29% prípadov za stratené obchodné príležitosti
  • 1,4 milióna USD – v 30% prípadov za prestoje

Spolu 551 000 dolárov v priemere; + dodatočné náklady na:

  • 69 000 USD nepriame náklady (školenia, zavádzanie bezpečnostných postupov)
  • 205 000 USD za poškodenie dobrého mena

Deväť z desiatich spoločností, ktoré sa prieskumu zúčastnili, nahlásili najmenej jeden bezpečnostný incident. Nie všetky útoky sú však závažné, alebo by viedli k strate citlivých dát. No závažné narušenia bezpečnosti sú najčastejšie dôsledkom inštalácie škodlivého softvéru, phishingu, úniku dát od zamestnancov a zneužitých zraniteľností softvéru.

Závažnosť jednotlivých následkov sa pritom líši najmä v závislosti od veľkosti firiem. Ak je narušenie bezpečnosti následkom zlyhania tretej strany, zaplatia veľké spoločnosti podstatne viac ako tie malé. Medzi ďalšie finančne náročné typy narušenia patria podvody zamestnancov, kyberšpionáž či vniknutia do siete. Malé a stredné podniky platia značnú sumu peňazí takmer pri všetkých typoch narušení, či už ide o kyberšpionáž, DDoS či phishingový útok.

Viac sa o narušeniach kybernetickej bezpečnosti v podnikoch dočítate tu.

O spoločnosti Kaspersky Lab

Kaspersky Lab je jedným z najrýchlejšie rastúcich a najväčším súkromne vlastneným poskytovateľom koncových bezpečnostných riešení na svete. Spoločnosť patrí medzi štyroch najväčších svetových dodávateľov bezpečnostných riešení. Už od roku 1997 patrí Kaspersky Lab medzi popredných inovátorov v oblasti počítačovej bezpečnosti a poskytuje efektívne digitálne bezpečnostné riešenia domácim používateľom, malým a stredným firmám, ako aj veľkým podnikom. Kaspersky Lab je medzinárodne spoločnosť pôsobiaca v takmer 200 krajinách a oblastiach sveta a poskytuje ochranu viac ako 400 miliónom užívateľov.

Viac informácií nájdete na www.kaspersky.sk.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Redakcia

Chceš sa stať redaktorom aj ty? Ak ťa bavia témy technológií a vedy, tak si možno tým správnym kandidátom, aby si sa stal redaktorom nášho portálu. Napíš nám krátku ukážku textu ako píšeš a pošli ju na [email protected] My sa ti ozveme späť
Close
Close