SpravodajstvoWindows

Nejasná budúcnosť Cortany. Nahradí ju v budúcnosti Alexa od Amazonu?

Digitálna asistentka Cortana zažila svoj debut s príchodom operačného systému Windows 10. Aj keď nie je v našich končinách podporovaná, využívanie jej služieb aj na Slovensku nie je zložitým procesom. Na zariadení s najnovším operačným systémom Windows si stačí zmeniť región na USA a všetko by malo ísť úplne bez problémov. Podobný princíp funguje aj na platforme Windows 10 Mobile, kde si takisto našla množstvo fanúšikov aj na Slovensku.

Za Alexou zaostáva vo všetkých oblastiach

Cortana toho zvládne celkom dosť, no konkurenčná Alexa od Amazonu ju za tie roky v niektorých oblastiach predbehla. V spojení s inteligentnou domácnosťou je Alexa jasným príkladom toho, ako by mala digitálna asistentka pre celý domov vyzerať, a to si uvedomuje aj samotný Microsoft a jeho OEM partneri. Práve preto sme boli v posledných dňoch svedkami toho, že OEM partneri Microsoftu ako Lenovo, HP, ASUS alebo Acer predstavili na práve prebiehajúcej konferencii CES 2018 prvé notebooky a desktopy, ktoré sú už od výroby vybavené digitálnou asistentkou Alexa aj napriek tomu, že sa v týchto zariadeniach nachádza operačný systém Windows 10 s Cortanou.

Microsoft pomaly oslabuje Cortanu

Microsoft za posledný mesiac v spojení s Cortanou, vykonal niekoľko zásadných zmien. Väčšinou išlo o odstránenie niektorých jej funkcií, napríklad odstránil jej integráciu z balíka Office 365 alebo zrušil schopnosť rozpoznávania hudby. Nejedná sa o prelomové funkcie, no keďže Cortana momentálne zvláda iba 300 operácií, nie je osekávanie jej schopností zrovna najlepším krokom. Pre porovnanie, Alexa momentálne dokáže viac ako 25 000 rôznych operácií, čo je v porovnaní s Cortanou naozaj obrovská prevaha.

Cieľom Microsoftu je spájať ich produkty

Aj keď Cortana za konkurenčnou Alexou ďaleko zaostáva, musíme jej jednu vec nechať. Jej úlohou nie je práve ovládanie domácnosti, vypínanie a zapínanie termostatov, reproduktorov alebo ovládanie motorového vozidla. Úlohou Cortany je iba spájanie všetkých produktov od Microsoftu. Microsoft od začiatku chcel, aby bola Cortana súčasťou ich produktov a aby používateľom pomáhala pri spájaní ich smartfónov, tabletov a notebookov s ich hlavným desktopovým Windows počítačom. Toto všetko by dávalo zmysel dovtedy, kým by bola mobilná Windows platforma ako tak životaschopná, no realita je práve úplne opačná. Microsoft mobilný svet na teraz zavrhol a ako alternatívu priniesol Cortanu na Android a iOS. Pre nových používateľov, ktorí z Windows Mobile presedlajú na Android alebo iOS, by využívanie Cortany dávalo čiastočne zmysel, no pre už existujúcich používateľov to žiadny význam nemá. Zabehnutý používateľ Androidu nepoužíva všetky aplikácie od Microsoftu, len aby si zdieľal dáta s jeho počítačom, ale radšej siahne priamo po aplikáciách a službách od Googlu, ktorý taktiež ponúka cloudové úložisko, mnoho aplikácií pre desktop a takisto schopnú digitálnu asistentku.

Budúcnosť Cortany?

Microsoft žiadne špeciálne vyjadrenia ohľadom Cortany nevyslovil, tým pádom je jej budúcnosť otázna. Na otázku, prečo odstránil funkciu rozpoznávania hudby, odpovedal celkom jednoducho. Táto funkcia bola iba experimentálna a bola v dlhodobejšom testovaní. OEM partneri sa pomaly schyľujú radšej ku využívaniu konkurenčnej Alexy a tým pádom by sa Cortana mohla onedlho kompletne vypariť. Zostáva nám len dúfať, že Cortanu nedostihne podobný osud ako bývalú aplikáciu Groove Music, ktorú po niekoľkých mesiacoch definitívne nahradila populárna hudobná stremovacia služba Spotify.

Zdroj: vlastný

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close