APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Nefunguje vám smartfón tak dobre, ako v minulosti? Dôvodom môže byť malware. Takto ho identifikujete a odstránite!

Pozrite sa, prečo je tento typ škodlivého kódu nebezpečným, ako ho môžete identifikovať, a ako ho odstrániť zo zariadenia

Naše smartfóny sú zariadeniami, ktoré neustále nosíme so sebou a to dokonca aj na miesta, kde nie sú vôbec potrebnými. Spolu s rozmachom mobilných zariadení, ktoré sú čoraz dostupnejšími a zároveň výkonnejšími, ide ruka v ruke aj záujem hackerov o smartfóny. Dôvodom je, že sú cenným zdrojom informácií. Tí sa častokrát snažia infikovať naše zariadenia za rôznym účelom, pričom cieľ je viac menej vždy rovnakým – získať neoprávnený prospech na úkor používateľa. Ako však možno identifikovať tento typ škodlivého softwaru v našom smartfóne?

Prečo je malware  nebezpečným?

Spyware, malware, či iný typ škodlivého softwaru, je nežiadúcim kódom v našich zariadeniach. Dôvodom je, že môže častokrát zbierať nielen údaje, napríklad o našej polohe, zoznamoch aplikácií a podobne, ale môže zbierať aj aktivitu z aplikácií. V tých horších prípadoch môže používateľa prihlasovať k rôznym plateným službám, či vykonávať aktivity, ktoré nás stoja reálne peniaze. Skvelým príkladom je aplikácia VivaVideo, ktorá bola viac ako 100-miliónkrát stiahnutou a používateľom v pravidelných intervaloch strhávala drobné poplatky, ktoré si používatelia ani nevšimli. Najhoršie na tom je, že škodlivý kód je častokrát sofistikovanejším. Dobrým príkladom ja malware „Mandrake“. Ten bol distribuovaný prostredníctvom regulárnej aplikácie, kedy bol útočník neskôr schopný pomoc externých príkazov nainštalovať do zariadenia vírus. Následne mohol pristupovať v podstate ku všetkým dátam v smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa najčastejšie dostane do Android zariadenia škodlivý kód?

Nedávna štúdia ukázala, že paradoxne, Google Play, obchod s najväčším množstvom ochranných mechanizmov, je z pohľadu celkových čísiel aj najväčším distribútorom škodlivého softwaru. 

„Hlavným distribučným trhom je Play, ktorý je zodpovedný za 87% všetkých inštalácií aplikácií, pričom je zároveň zodpovedný za inštaláciu 67% nechcených aplikácií…“

Druhým dychom však treba dodať, že pri pohľade na percentuálne zastúpenie „zdravých“ a „škodlivých“ aplikácií, Google Play je na tom najlepšie. V praxi to znamená, že hoci cez Google Play sa do smartfónov dostane malware najčastejšie, tak sťahovanie aplikácií pomocou tohto obchodu je zároveň najbezpečnejším spôsobom inštalácie nových aplikácií. Dôvodom je, že v prípade alternatívnych obchodov, je pomer škodlivých aplikácií vyšší k pomeru zdravých aplikácií. Inými slovami, pri alternatívnych obchodoch je väčšia šanca, že natrafíte na malware.

Ako môžete identifikovať škodlivý malware v smartfóne?

Identifikácia škodlivého softwaru môže byť náročným procesom. Dôvodom je, že tento software je častokrát navrhnutý tak, sa správal nenápadne. To znamená, aby pracoval na pozadí bez povšimnutia. Hlavné znaky, že niečo nie je v poriadku sú, ak sa vám prehrieva zariadenie pri bežných činnostiach, častokrát seká, správa sa odlišne od toho, ako sa správal v minulosti, máte v smartfóne nainštalované aplikácie, ktoré ste nikdy nesťahovali, vaše zariadenie sa rozsvecuje, prípadne vypína bez dôvodu a podobne. Inými slovami, vaše zariadenie sa správa nezvyčajne. 

Neprimeraná spotreba batérie

Skvelým nástrojom, aby ste identifikovali škodlivý software, sú dáta hovoriace o využívaní energie. Dostať sa k ním môžete pomocou nastavení smartfónu. Môžete tak spraviť pomocou cesty Nastavenia > Batéria > Štatistiky batérie.  V prípade, ak nájdete medzi aplikáciami nejaký software, ktorý spotrebúva batériu zariadenie a vy aplikáciu reálne nepoužívate, tak to je dôvod, aby ste spozorneli.

Odosielajú niektoré aplikácie dáta, hoci nie je na to dôvod?

Ďalej, identifikovať malware môžete aj pomocou analýzy spotreby dát. V prípade, ak by ste chceli zistiť, ktoré aplikácie odosielajú dáta prostredníctvom internetu, môžete tak spraviť pomocou cesty > Nastavenia > Pripojenie a zdieľanie > Spotreba dát. 

Pozrite sa, aké aplikácie máte reálne nainštalované v smartfóne

Rovnako, dobrým spôsobom ako identifikovať škodlivý malware v smartfóne, je pomocou sekcie Aplikácie, ktorú nájdete v nastaveniach smartfónu. Potom zvoľte možnosť spravovať aplikácie a následne kliknite na tri bodky vo vrchnej časti obrazovky a zvoľte možnosť Zobraziť všetky aplikácie. Následne uvidíte aj aplikácie, ktoré sú schovanými v týchto nastaveniach.  Našli ste v smartfóne aplikáciu, ktorú ste v minulosti neinštalovali a nejde o systémovú aplikáciu? Ak áno, tak ju určite neprehliadajte.

Dostaňte škodlivé aplikácie zo zariadenia čo najskôr

Následne, ako identifikujete podozrivý software, tak vám ho odporúčame obratom vymazať. V prípade, ak sa vám nepodarí odstrániť tento software bežným spôsobom, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti návod, v ktorom sme sa venovali odstráneniu aplikácií pomocou ADB (Android Debug Bridge) bez toho, aby ste museli robiť ROOT zariadenia. Alternatívnym riešením je spraviť továrenské reštartovanie smartfónu. Rovnako do pozornosti dávame aj možnosť identifikácie škodlivých aplikácií pomocou rôznych antivírusových aplikácií, ktoré nájdete v obchode Google Play. Tu vám však odporúčame siahnuť po známych riešeniach, kde je istota, že fungujú. Rovnako nám dovoľte dať vám do pozornosti aplikáciu Exodus, ktorá je schopnou spraviť vám v priebehu pár sekúnd analýzu oprávnení jednotlivých aplikácií nainštalovaných v smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close