Nedostatok vody na Marse? Analýza vzoriek meteoritu ponúka zlú správu pre potenciálny život na planéte

Štúdia z univerzity Lund naznačuje, že červená planéta až toľko vody nemala.

Osud planéty Mars bol spečatený už od samotného začiatku
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Rover Perseverance sa momentálne nachádza na povrchu červenej planéty, kde starostlivo vyberá vzorky, ktoré sa neskôr pokúsi americká vesmírna agentúra, NASA, dostať na Zem. Pokus o prebratie vzoriek sa ale uskutoční až okolo roku 2030, píše štúdia univerzity Lund.

Hoci si vedci na vzorky roveru ešte pár rokov počkajú, neznamená to, že vedci momentálne nemajú plné ruky. Namiesto vzoriek hornín ale študujú meteority pochádzajúce priamo z Marsu. Nedávno publikovaná štúdia, uverejnená vo vedeckom časopise Science Advances prináša zaujímavé výsledky z približne 1.3-miliárd rokov starej vzorky. Prostredníctvom neutrónovej a röntgenovej tomografie sa vedcom podarilo odhaliť niečo o minulosti planéty a existencii vody na jej povrchu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že Mars bol v minulosti úplne inou planétou, než je dnes. Mal svoje vlastné magnetické pole, hustejšiu atmosféru a na povrchu sa nachádzali rieky, jazerá a aj oceány. Pred približne 3-miliardami rokov však nastala zmena. Mars o svoje magnetické pole prišiel a planéta už nemala ochranu pred solárnym vetrom. Zakrátko prišla planéta aj o väčšinu svojej atmosféry a neskôr aj o všetku vodu. Čo presne sa stalo je momentálne predmetom viacerých vedeckých štúdií.

„Voda je kľúčovou pri odpovedaní na otázku, či na Marse niekedy existoval život. Preto chceme zistiť čo najpresnejšie, do akej miery meteorit s vodou reagoval,“ tvrdí Josefin Martell, doktorandka na univerzite Lund.

Voda na Marse

Presnejšie sa vedecký tím v rámci štúdie pokúšal zistiť, či sa na Marse v minulosti nachádzal výrazný hydrotermálny systém, jedno z najlepších prostredí pre vznik života. Vzorku meteoritu analyzovali prostredníctvom röntgenovej tomografie, ktorá sa používa na analýzu vzorky bez jej poškodenia. Neutrónová tomografia je ideálnou na odhaľovanie vodíka.

Ak sa vo vzorke nachádza vodík, pre vedcov ide o zaujímavý objav, pretože ide o jeden z prvkov, z ktorého sa voda skladá. Analýza meteoritu však ukázala, že len malá časť reagovala s vodou. To naznačuje, že sa na Marse možno nikdy nenachádzal veľký hydrotermálny systém.

„Pravdepodobné vysvetlenie je, že reakcia a odohrala po rozpustení ľadu pod zemou. To sa udialo pred 630-miliónmi rokov počas nárazu meteoritu. Samozrejme že náš objav nevylučuje úplne existenciu života na planéte, ten mohol existovať v iných dobách alebo na iných miestach,“ vysvetľuje Josefin Martell.

Vedci dúfajú, že ich práca pomôže už o pár rokov, keď americká agentúra prinesie prvé vzorky z červenej planéty. Neutrónová a rontgenová tomografia sa považujú za procesy, ktoré by pri analýze marťanských vzoriek mohli výrazne pomôcť. Josefin Martell dúfa, že keď sa vzorky dostanú na Zem, budú ich študovať vo vedeckom zariadení v meste Lund. V tomto zariadení sa totiž ukrýva najsilnejší neutrónový zdroj.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre