ANDROIDSpravodajstvo

Nečakaný zvrat v konflikte medzi spoločnosťami Google a Epic Games. Google ženie Epic pred súd!

Google ženie spoločnosť Epic Games pred súd. Dôvodom je, že porušila podmienky obchodu Play. Deje sa tak rok potom, ako začal celý konflikt.

Epic Games je spoločnosťou, ktorá pôsobí najmä vo svete mobilných hier. Treba povedať, že je tam veľmi úspešnou a málokto asi nepozná hru Fortnite, ktorá pobláznila stovky miliónov hráčov naprieč celý svetom.

Ešte v druhej polovici minulého roka, Epic Games, začalo „revolúciu“ a vyhlásilo spoločnostiam Apple a Google vojnu. Celá situácia začala tým, že Epic Games do svojich hier, ktoré boli distribuované prostredníctvom obchodov Play a App Store, implementovalo vlastnú platobnú metódu, čím spoločnosť obišla platobné systémy spoločností Google a Apple. Samozrejme, spoločnosti Google a Apple, obratom vyhodili Fortinte z ich obchodov z dôvodu, že je to v rozpore s pravidlami obchodu.

Epic Games následne tvrdilo, že týmto krokom dochádza ku potláčaniu konkurencie a zneužívaniu dominantného postavenia na trhu. Najmä v prípade spoločnosti Apple, ktorá je „strážcom“ svojej platformy a dostať sa do telefónov spoločnosti, nie je možné iným spôsobom, ako je cez App Store. Inými slovami, ak vývojár chcel distribuovať aplikácie na platformách spoločností, tak museli akceptovať podmienky obchodov vrátane 30% poplatkov zo všetkých sprostredkovaných transakcií. V prípade spoločnosti Apple pritom neexistovala iná možnosť, ako sa dostať do telefónov, ako cez App Store. Celá situácia vyústila do viacerých súdnych sporov a dnes, ako Apple, tak aj Google, znížili poplatky za sprostredkovanie predajov pre väčšiu časť vývojárov. Samozrejme, oficiálny dôvod zníženia poplatkov bol úplne iný, ako súdny spor.

Google žaluje Epic Games

Doposiaľ sa spoločnosti Apple a Google, vo veľkej miere len obraňovali. To sa však v prípade spoločnosti Apple zmenilo ešte v minulom roku a Epic Games zažalovala. Najnovšie pred súd ženie Epic Games aj Google, informuje portál zdnet.com.

Dôvodom žaloby je, ako v prípade žaloby zo strany spoločnosti Apple, že Epic Games úmyselne porušilo zmluvné podmienky, ktoré spoločnosť uzavrela so spoločnosťou Google. Jednou zo základných zmluvných podmienok, ktoré spoločnosť Epic porušila je, že prostredníctvom obchodu Play distribuovala aplikáciu, ktorá nevyužívala platobnú metódu spoločnosti Google, ale inú. Spoločnosť Google si preto nárokuje čiastku, ktorú Epic Games získalo prostredníctvom obchodu Play Store počas doby, kedy Epic Games obchádzala platobný systém spoločnosti a aplikáciu distribuovala prostredníctvom obchodu Play.

Protižaloba prišla viac ako rok po tom, ako spoločnosť Epic podala pôvodnú žalobu, v ktorej bol Google obvinený z toho, že potláča konkurenciu a znevyužíva svoje monopolistické postavenie. Obvinenia vznikli potom, čo Google odstránil Fortnite z Obchodu Play.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close