Návrat Googlu na čínsky trh je na spadnutie. Strpia zamestnanci spoločnosti porušovanie ľudských práv a vytváranie cenzúry?

Google
Zdroj: Pexels.com

V útrobách spoločnosti Google to v posledných týždňoch naozaj vrelo. Dôvodom je totižto pripravovaný návrat Googlu na čínsky trh. Spoločnosť musí ale najprv podpísať naozaj kontroverznú dohodu s Čínou. Dohoda má ale obsahovať hneď niekoľko bodov, ktoré sa nepáčia vláde USA, ale ani samotným zamestnancom spoločnosti.

Cenzúra a porušovanie ľudských práv

Hlavnými problémami celej dohody sú práve vytváranie cenzúry a čiastočné porušovanie ľudských práv zo strany spoločnosti Google. Čínska vláda totižto dodržiava naozaj prísne predpisy, ktoré od spoločnosti vyžadujú, aby cenzurovala internet a aby zverejňovala históriu prehliadania jednotlivých občanov v prípade potreby. S týmito podmienkami sa samozrejme Google nevysporiadal bez problémov a rozhodovanie je ešte naďalej veľmi ťažké. Viacerí zamestnanci spoločnosti v tom majú ale jasno. Pristúpenie na takéto podmienky je v rozpore s ľudskými právami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google v tom ešte nemá úplne jasno

Svoju výpoveď pred niekoľkými dňami podal aj jeden z hlavných výskumníkov v spoločnosti Google, Jack Poulson. Ten agentúre Reuters povedal niekoľko zásadných informácií. Podľa jeho slov spoločnosť Google ešte nie je pripravená na uzavretie dohody s čínskou vládou. „Dohodnutie sa na výmene dodržiavania cenzúry a neustáleho dozoru za prístup ku čínskemu trhu, považujem za prepadnutie našich hodnôt a vládnej rokovacej pozície na celom svete. Existuje celkom reálna možnosť, že sa ostatné štáty pokúsia využiť naše dohody s Čínou na to, aby si následne vyžiadali podobné dodržiavanie bezpečnostných požiadaviek, „ uviedol Jack Poulson.

Búria sa nie len zamestnanci, ale aj senátori USA

Google to bude mať v najbližšej dobe ešte ťažšie. Už teraz sa ku tejto problematike vyjadrilo viac ako 1000 zamestnancov, ktorým sa podmienky Číny jednoducho nepozdávajú. Svoje podnety podalo už viac ako 6 amerických senátorov a najmenej 14 skupín zaoberajúcich sa ľudskými právami. Situácia vyeskalovala 13. septembra, kedy až 16 bipartitovských amerických zákonodárcov požiadalo Google, aby sa vyjadrilo ku tejto problematike. Podobné otázky mali aj viacerí členovia snemovne USA, ktorí poslali Googlu otvorený list. Ten obsahuje hneď niekoľko otázok ohľadom dodržiavania jednotlivých požiadaviek Číny, no taktiež sa v ňom nachádza aj jedna naozaj podstatná otázka. „Zabezpečí Google, že jednotliví čínski občania alebo cudzinci žijúci v Číne, vrátane Američanov, nebudú sledovaní ani zameraní prostredníctvom aplikácií od Googlu? “ 

Spoločnosť Google sa ku celej problematike ešte nijako oficiálne nevyjadrila a najbližšie očakávané verejné vyjadrenie padne zrejme až 26. septembra. V tento deň sa majú predstavitelia spoločnosti Google posadiť pred senát USA, kde im budú kladené otázky ohľadom ochrany osobných údajov a je dosť pravdepodobné, že padne aj otázka ohľadom dohody s Čínou.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Pexels)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre