Excel návodySpravodajstvo

NÁVOD | Vyhľadávanie dát a priraďovanie hodnôt k ním v Exceli – Funkcia VLOOKUP

Dnes si v rámci ďalších návodov určených pre Excel predstavíme šikovnú funkcionalitu VLOOKUP, ktorá slúži na vyhľadávanie / porovnávanie dát a jednoduché priradenie hodnôt k ním. Funkcionalita je veľmi užitočná a praktická napríklad pri práci s veľkým množstvom dát, ktoré potrebujete párovať. Poďme sa teraz pozrieť na príklad z praxe.

Vysvetlenie základných pojmov

  1. Ako prvé si vytvorte jednoduchú tabuľku (viď nižšie)vlookup-funkcia_1
  2. Následne choďte do karty Vzorce (resp. Formulas), kliknite na Knihovňu vzorcov (Insert Function) a vyberte vzorec. Mala by vám vyskočiť tabuľka ako vidíte nižšie a po odkliknutí hľadanej funkcie druhá tabuľka.vlookup-funkcia_2
  3. Následne je potrebné vyplniť požadované dáta.

·        Lookup_value  – hodnota, ktorú chcete vyhľadať.

·        Table_array – prehľadávaná tabuľka.

·        Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. Prvý stĺpec má vždy hodnotu 1.

·        Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná).

Príklad z praxe pre funkciu Vlookup

V príklade z praxe si ukážeme ako priradiť k ID zamestnanca jeho menu. Nižšie na obrázku môžete vidieť výsledok spolu so vzorcom ako aj popisom jednotlivých úkonov, ktoré boli nevyhnutné pre vykonanie tejto úlohy.

vlookup-funkcia_3

·        Lookup_value  – hodnota, ktorú chcete vyhľadať. V našom prípade sme chceli vyhľadať hodnotu A2, teda ID zamestnanca.

·        Table_array – Zdrojovou tabuľkou nám bol stĺpec E, avšak vyznačili sme celú tabuľku z praktického hľadiska ak by sme v budúcnosti rozširovali zdrojovú tabuľku, aby automaticky bol vzorec rozšírený aj o tieto hodnoty.

·        Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. V našom prípade to bol druhý stĺpec (v zdrojovej tabuľke).

·        Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná). V našom prípade sme dali hodnotu 0, teda vyhľadáva presnú hodnotu. Všimnite si, že sme zmenili ID pre Palka v zdrojovej tabuľke a následne nám vyhodilo druhej tabuľku hodnotu N/A.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close