Excel návodyNovinky

NÁVOD | Vyhľadávanie dát a priraďovanie hodnôt k ním v Exceli – Funkcia VLOOKUP

Dnes si v rámci ďalších návodov určených pre Excel predstavíme šikovnú funkcionalitu VLOOKUP, ktorá slúži na vyhľadávanie / porovnávanie dát a jednoduché priradenie hodnôt k ním. Funkcionalita je veľmi užitočná a praktická napríklad pri práci s veľkým množstvom dát, ktoré potrebujete párovať. Poďme sa teraz pozrieť na príklad z praxe.

Vysvetlenie základných pojmov

  1. Ako prvé si vytvorte jednoduchú tabuľku (viď nižšie)vlookup-funkcia_1
  2. Následne choďte do karty Vzorce (resp. Formulas), kliknite na Knihovňu vzorcov (Insert Function) a vyberte vzorec. Mala by vám vyskočiť tabuľka ako vidíte nižšie a po odkliknutí hľadanej funkcie druhá tabuľka.vlookup-funkcia_2
  3. Následne je potrebné vyplniť požadované dáta.

·        Lookup_value  – hodnota, ktorú chcete vyhľadať.

·        Table_array – prehľadávaná tabuľka.

·        Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. Prvý stĺpec má vždy hodnotu 1.

·        Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná).

Príklad z praxe pre funkciu Vlookup

V príklade z praxe si ukážeme ako priradiť k ID zamestnanca jeho menu. Nižšie na obrázku môžete vidieť výsledok spolu so vzorcom ako aj popisom jednotlivých úkonov, ktoré boli nevyhnutné pre vykonanie tejto úlohy.

vlookup-funkcia_3

·        Lookup_value  – hodnota, ktorú chcete vyhľadať. V našom prípade sme chceli vyhľadať hodnotu A2, teda ID zamestnanca.

·        Table_array – Zdrojovou tabuľkou nám bol stĺpec E, avšak vyznačili sme celú tabuľku z praktického hľadiska ak by sme v budúcnosti rozširovali zdrojovú tabuľku, aby automaticky bol vzorec rozšírený aj o tieto hodnoty.

·        Col_Index_num – je celé číslo stĺpca, z ktorého sa bude priradzovať hodnota. V našom prípade to bol druhý stĺpec (v zdrojovej tabuľke).

·        Range_lookup – je nelogická funkcia (0 – False / vyhľadáva presnú hodnotu, 1 – True / najvyššia hodnota, ktorá je menšia ako hľadaná). V našom prípade sme dali hodnotu 0, teda vyhľadáva presnú hodnotu. Všimnite si, že sme zmenili ID pre Palka v zdrojovej tabuľke a následne nám vyhodilo druhej tabuľku hodnotu N/A.

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.

Jeden komentár

  1. Potrebujem vyriešiť tento problém. V práci často vytváram tabuľky a následne používamVLOOKUP. potreboval by som do table array vložiť aj obrázok – napríkald foto zamestnanca, resp foto produktu.
    Na liste, kde vytváram tabuľku podľa zadaných parametrov by som chcel v danom riadku zobraziť aj obrázok príslušnej vybratej položky. Ďakujem. Používam WO2007

Pridaj komentár

Close
Close