Excel návodySpravodajstvo

NÁVOD | Ako filtrovať v Exceli dáta

Dnes si predstavíme jednu zo najzakladenejších funkcionalít, ktoré nám ponúka Excel – Filtrovanie. Jedná sa o funkcionalitu, bez ktorej len ťažko môžete pracovať či už pri spracovávaní dát ako aj analýzach.

Filtrovanie vo všeobecnosti môžeme rozdeliť do dvoch základných rovín – automatický filter a vlastný filter.

Automatický filter v Exceli

Ako prvé si vytvorte v Exceli tabuľku. Následne vyznačte kolónky (názov stĺpca), ktorý predstavuje všeobecné pomenovanie (viď obrázok nižšie). Potom vyhľadajte na karte „Home“ položku „Sort and Filter“, rozkliknite ju kliknite na „Filter“.

zapnutie-filtra-excel_1
© Windowscentrum.sk

Po úspešnom zapnutí filtra, by vám na vyznačených kolónkach sa mala naskytnúť možnosť rozkliknutia jednotlivých buniek ako vidíte na obrázku nižšie. Po rokliknutí ako môžete vidieť nižšie vám vyskočí okno s ponukou filtrovania súborov napr. od najväčšej hodnoty po najmenšiu, resp. usporiadanie podľa abecedy a podobne.

© Windowscentrum.sk

Vlastný filter v Exceli, resp. rozšírený filter

Ak ste zvládli úspešne vytvorenie automatického filtra tak teraz sa môžete pustiť do tvorby vlastného filtra podľa vašich kritérií.

Postup je v princípe rovnaký. Opäť si nájdete ikonku Filtra v okne „Home“, kde tentokrát zvolíte možnosť „Custom Sort…“. Následne vám vyskočí tabuľka s ponukou, kde zadávate kritéria, resp. úrovne filtrovania. Napríklad ako môžete nižšie vedieť, zvolili sme si ako prvé kritérium krajinu pôvodu, a druhé kritérium veľkosť obratu. Výsledkom toho je, že sa nám najprv zobrazili jednotlivé kolónky podľa krajiny pôvodu, a tie ktorým tento údaj chýbal sa zoradili podľa veľkosti obratu.

© Windowscentrum.sk

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close