Našli sme efektívny a účinný spôsob, ako možno ťažiť vodu na Mesiaci? Možno áno!

Možno sme našli ideálny spôsob, ako možno ťažiť vodu, resp. ľad z vesmírnych telies.

Masten Rocket Mining System_tazba vody na mesiaci
Zdroj: YouTube (mastenspace)

Mesiac je už dlhšiu dobu stredobodom pozornosti viacerých vesmírnych agentúr, ktoré chcú na prirodzenej družici našej planéty, vytvoriť trvalú základňu. Jednou zo základných prekážok, ktorú musíme vyriešiť, je voda. Dôvodom je, že z dlhodobého hľadiska je ekonomicky neefektívne na Mesiac dovážať vodu, keď vieme, že je prítomnou pod povrchom vo forme ľadu. Otázkou však je, ako ju možno dostať z pod povrchu tam, kde potrebujeme? 

Portál masten.aero poukazuje na zaujímavé riešenie, s ktorým prichádzajú spoločnosti Masten Space Systems, Lunar Outpost, a Honeybee Robotics.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Našli sme spôsob, ako možno dostať vodu z pod povrchu Mesiaca?

Už od misie Apollo 14, ktorá sa odohrala v roku 1971 vieme, že pod povrchom Mesiaca sa nachádza voda. Ide o látku, ktorá je pre život ako ho poznáme nevyhnutnosťou. Rovnako ju možno využiť aj za iným účelom, napríklad pri výrobe raketového paliva. Ako ju teda dostať na povrch?

Čína, Rusko, ale i americká NASA spolu so svojimi partnermi, sa musia s týmto problémom popasovať čo najskôr. Dôvodom je, že honba po trvalej základni na Mesiaci, prípadne na Marse, naberá na čoraz väčších obrátkach. Extrakcia lunárneho ľadu, ktorý je použiteľný ako pitná voda, či raketové palive, je rozhodujúca pre udržanie trvalej prítomnosti na Mesiaci a umožnenie budúcich misií na Mars a ďalej.

Ako už však viete, ľad nie je ľahko prístupný a na jeho získanie bude treba vyvinúť určitú technológiu, ktorá by to umožnila. Medzi navrhované technológie patrí takzvaný Masten Rocket Mining System. Riešenie, ktoré tieto tri vyššie spomínané spoločnosti predkladajú, zahŕňa raketový motor s hmotnosťou niečo mál pod 50 kilogramov pod tlakovou kupolou. Tento systém by mal vytvoriť pod kupolou priestor podobný vákuu a extrahovaný ľad by mal byť oddelený od prachu, či iných nečistôt.

„Táto metóda narúša mesačnú pôdu sériou raketových výbuchov, ktoré fluidizujú regolit ľadu tým, že ho vystavujú priamemu konvekčnému ohrevu.“

Raketový motor by bolo možné prenáša roverom

Takto vyťažený ľad by sa potom skladoval vo vnútri kontajnerov a prepravoval sa všade, kde je to potrebné. Podľa Mastena je každá takáto ťažobná raketa dostatočne malá na to, aby ju bolo možné dopraviť na potrebné miesto ťažby pomocou roveru, a mohla ťažiť až 12 kráterov denne, pričom na jeden kráter by sa dalo dostať asi 100 kilogramov ľadu. Pre lepšiu ilustráciu, ako táto technológia funguje v praxi, si môžete pozrieť propagačné video nižšie.

Masten tvrdí, že jeho prístup je lepší ako konvenčné ťažobné technológie, pretože dokáže kopať prchavé látky „okolo balvanov, brekcie, čadiča a ďalších prekážok“. Systém je tiež škálovateľný, a čo je dôležitejšie, raketový motor môže fungovať na kyslík a vodík získavaný z pôdy, ktorú sám ťaží.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre