Spravodajstvo

Nasledujúce testy ukážu, či je Rusko schopné prežiť odpojenie od globálneho internetu

Ruska začalo s aktívnym testovaním vlastného internetu RuNet. Podarí sa Rusku odpojiť sa od globálnej siete? To ukážu najbližšie testovania.

Ako uvádza portál defenseone.com, ruská vláda tento mesiac oznámila, že Rusko otestuje svoju vnútornú sieť RuNet, aby zistilo, či krajina môže fungovať aj bez globálneho internetu. Testy sa začali po 1. novembri a  opakovať sa budú najmenej raz ročne.

„V pondelok vláda schválila ustanovenie o vykonávaní cvičení na zabezpečenie stabilného, bezpečného a holistického fungovania internetových a verejných komunikačných sietí v Ruskej federácii,…“ uvádza portál d-russia.ru. „Cvičenia sa konajú na federálnej úrovni (na území Ruskej federácie) a na regionálnych úrovniach (na území jedného alebo viacerých subjektov Ruskej federácie).“

Hlavnú úlohu tu zohrávajú tri faktory a  to, štátna cenzúra, štátny strach zo spoliehania sa na americké technológie a štátna obrana proti vonkajším kybernetickým útokom. Rusko stráca so spoločnosťami ako Apple, Google a Facebook trpezlivosť a takisto má prirodzený sklon k cenzúre a k utužovaniu väzieb s Čínou, kde už je zavedená povinná cenzúra a kde sú zahraničné služby zakázané.

Ešte v roku 2016 Rusko spustilo uzavretý prenos dát, podobný svetovému spravodajskému komunikačnému systému Pentagonu a minulý rok najvyšší poradca v oblasti IT Herman Klimenko a ďalší navrhli, aby bol tento uzavretý prenos dát rozšírený a schopný zabezpečiť internetový prenos v krajine. Okrem toho, že ruská vláda vybudovala infraštruktúru, ktorá môže Rusko odpojiť od globálneho internetu, pracovala takisto aj na obmedzení prístupu ruských občanov k webom a službám, ktoré by občanom mohli umožniť mobilizovať sa a protestovať.

Rusko sa obáva kybernetického útoku i  povstania vlastného ľudu

Prístup k službám, ako sú LinkedIn, Zello a Telegram, je už obmedzený ruským zákonom z roku 2006, ktorý vyžaduje, aby zahraničné spoločnosti otvorili svoj softvér ruským bezpečnostným službám a odovzdali údaje o používateľovi orgánom činným v trestnom konaní. Neočakáva sa tak, že RuNet zlepší online zážitok pre ruských občanov alebo spoločnosti. Je to všetko o kontrole a o tom, aby bola krajina technologicky nezávislejšia a znížila zraniteľnosť ako voči potencionálnych útočníkov z vnútra krajiny, tak aj z externého prostredia.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close