SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Naše Slnko nevzniklo samé: Kde sa nachádza jeho stratená dvojička?

Nový výskum naznačuje, že hviezdy, ako naše Slnko, vznikajú väčšinou v pároch.

Vedci nedávno vytvorili nový astronomický model, ktorý bližšie skúma tvorbu nových hviezd vo vesmíre. Výsledky boli zaujímavé, pretože podporili teóriu, že naše Slnko nevznikalo samé.

Nová, ešte neoverená teória tvrdí, že Slnko vznikalo s najmenej jedným „súrodencom“, píše portál Science Alert. Práve táto dvojička našej hviezdy mohla hrať hlavnú úlohu pri vyhynutí dinosaurov. Vedci v novej práci analyzovali oblak, nachádzajúci sa v súhvezdí Perzeus. Tento oblak naznačuje, že hviezdy podobné Slnku, vo väčšine prípadov vznikajú po boku inej hviezdy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vytvorili sme niekoľko modelov, ktoré by nám pomohli spočítať všetky populácie mladých hviezd v molekulárnom oblaku Perzeus. Jediný model, ktorý sa zhodoval s pozorovaním nám ukázal, že všetky hviezdy podobné Slnku vznikajú ako binárne sústavy,“ vyjadril sa astronóm Steven Stahler, ktorý sa podieľal na výskume.

Výskum prináša viac informácií do dlhoročnej záhady. Vedci sa pokúšali zistiť, či sú binárne sústavy hviezd vytvárané blízko pri sebe, alebo sa k sebe dostanú až postupom času. Donedávna pretrvávala hypotéza o mladých hviezdach, ktoré sa vytvárajú v pároch. Tento scenár potvrdzuje aj nová simulácia. Tá vedcom ukázala, že takmer všetky hviezdy sa môžu rodiť v pároch a až neskôr si od seba nájdu cestu.

Výsledky simulácie ukázali, že každá jedna hviezda sa rodí v páre. Vedci si však uvedomili obmedzenia ich technológie, a tak toto tvrdenie trošku upravili. Tvrdia, že väčšina hviezd, ktoré sa vytvoria v hustom jadre molekulárneho oblaku, sa rodí v pároch.

Nemesis – dvojička nášho Slnka

Lenže kde je dvojička nášho Slnka? Výskum predpokladá, že by sa mala nachádzať 500 astronomických jednotiek od Slnka. Neptún pre porovnanie leží vo vzdialenosti 30 astronomických jednotiek, zatiaľ čo sonda Voyager 1, sa nachádza 140 astronomických jednotiek od Slnka. Najbližšia sústava Proxima Centauri, leží vo vzdialenosti 268 770 astronomických jednotiek

Ak by dvojička nášho Slnka bola nablízku, nepochybne by sme ju videli. V našom kozmickom susedstve sa síce nenachádza žiadna ďalšia hviezda, no existujú zaujímavé hypotézy, ktoré jej absenciu vysvetľujú.

Podľa nich má Slnko naozaj svoju dvojičku, ktorá sa nazýva Nemesis. Táto hviezda raz za čas preletí popri našej sústave a narobí pekný bordel. Pred 23 rokmi prišiel astronóm z University of California, Richard Muller, so zaujímavou hypotézou. Nemesis je v skutočnosti červený trpaslík nachádzajúci sa 1.5 svetelných rokov od nás. Táto hviezda pravidelne prejde popri najvzdialenejších okrajoch sústavy a svojou gravitáciou vyšle pár kozmických objektov našim smerom.

Momentálne vedci nenašli žiadne dôkazy, ktoré by podporovali existenciu hviezdy Nemesis, no netvrdia ani to, že je táto hypotéza úplný výmysel. Niekedy dávno v minulosti Slnko malo pravdepodobne dvojičku, no kde sa nachádza dnes nie je známe.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close