NASA zverejnila video, ktoré zachytáva pristátie sondy OSIRIS-REx na vzdialenom asteroide Bennu

Priamy prenos prebehol včera, no kvôli technickým ťažkostiam bolo možné vidieť len počítačovú animáciu

OSIRIS-REx
Zdroj: YouTube.com(NASA Video)

Včera, 21.10., sa podarilo vedcom z americkej vesmírnej agentúry, NASA, úspešne navigovať sondu OSIRIS-REx na povrch asteroidu Bennu. Pristátie zvládli úspešne a to zo vzdialenosti viac ako 320-miliónov km.

Úlohou sondy bolo hladko dosadnúť na povrch asteroidu a zozbierať vzorky, ktoré následne prinesie späť na Zem. OSIRIS-REx mala pristáť na dopredu určenom mieste, v kráteri Nightingale. Hlásenie ukázalo, že sa sonde podarilo pristáť na povrchu, len meter od plánovaného cieľa. Po šiestich sekundách na povrchu sa sonda odrazila naspäť na obežnú dráhu. Píše portál Science Alert. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
bennu
Zdroj: youtube.com

Video z pristátia

Udalosť vysielala agentúra NASA aj naživo na svojom YouTube kanáli. Vtedy ukazovali len počítačom generovanú animáciu, ktorá zachytávala priebeh misie. Prenos sondy OSIRIS-REx je totiž len 40 bitov za sekundu, čo je príliš málo na živý prenos. Sonda však priebeh misie starostlivo fotografovala a dnes sa ku nám dostáva koláž, ktorá zachytáva, čo sa na povrchu asteroidu Bennu odohralo.

Kamera SamCam zachytávala snímku každých 1.25 sekundy. Tento pomer umožní vedcom pozrieť sa na výkon sondy OSIRIS-REx. Video sa skladá dokopy z 82 fotografií, ktoré zachytávajú 5 minút z pristávania. Sonda sa v tej dobe nachádzala len 25 metrov nad povrchom asteroidu. Na záberoch môžeme vidieť aj pristátie a následné spustenie motorov, ktoré sondu opätovne vyniesli do výšky 13 metrov.

„Pri pristátí môžeme vidieť, ako sonda rozdrví niekoľko pórovitých kameňov na povrchu asteroidu Bennu,“ píše vedkyňa Brittany Enos.

Na zber materiálu bol použitý systém TAGSAM. Ten je navrhnutý tak, aby rozprášil materiál na povrchu a následne ho zachytil. Cieľom misie bolo získať najmenej 60g regolitu. Vedci však ešte nevedia, koľko materiálu sa sonde podarilo zozbierať.

Vzorky, ktoré OSIRIS-REx prinesie späť na Zem však budú mať nevyčísliteľnú hodnotu. Vedci budú študovať ich chemické zloženie, pomocou ktorého môžu zlepšiť šance na odhalenie nebezpečných, blížiacich sa asteroidov. Vzorky zároveň pomôžu zistiť, aké možnosti máme pri ťažení asteroidov v budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre