SpravodajstvoVesmír

NASA zverejnila ďalší záber z Marsu: Trhlinový otvor v tvare gekóna v Gordii Fossae

Kamera HiRISE zo sondy Mars Reconnaissance Orbite nám prináša pohľad na „zjazvenú“ tvár Marsu po sopečnej činnosti v oblasti Gordii Fossae.

Planéta Mars dnes vyzerá ako pustá krajina, ale opak je pravdou. Planéta nám ponúka pohľad do histórie, ktorý nám môže veľa napovedať nielen o vývojí planét ako takých, ale i o našej vzdialenej budúcnosti. Rovnako, Mars nám ponúka i rôzne pohľady a scenérie, ktoré berú dych. Za spomenutie stojí napríklad nedávny pohľad na „marťanský cintorín“, či zvláštna štruktúra kameňov v kráteri Jezero

Krásne pohľady nám najnovšie prináša i kamera HiRISE zo sondy Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá zachytila z výška približne 273 kilometrov, ďalší dychberúci pohľad. Nižšie na fotografii môžete vidieť pozostatky dávnej sopečnej činnosti, ktorá „zjazvili“ tvár planéty. Fotografia bola zachytená ešte v auguste tohto roka pričom NASA, ju zverejnila len nedávno.

HiRISE_vulkanicka cinnost na Marse
Zdroj: jpl.nasa.gov

Sopečná činnosť už nie je dlhšiu dobu živou a ide skôr len o geologický útvar, puklinu, ktorá sa nachádza v Gordii Fossae, vulkanickej oblasti neďaleko Olympus Mons, najväčšej sopky na planéte. 

„Hladké vulkanické povrchy v oblasti Gordii Fossae sú niekedy prerušované dlhými úzkymi korytami alebo puklinami. Tieto trhliny sa tvoria, keď podzemné zlomy, ktoré môžu zahŕňať pohyb magmy, dosiahnu blízky povrch, čo umožňuje, aby sa materiál zrútil do jám alebo predĺžených žľabov. Zdá sa, že táto trhlina vyvrhla materiál, ktorý stekal na povrch.“ opisuje trhlinu americká NASA. 

Americká vesmírna agentúra ďalej opisuje tento útvar, ako gekóna. Samozrejme, na to, aby sme ho tam videli, tak musíme pustiť uzdu svojej fantázie. Vidíte ho tam aj vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. V závere treba dodať, že nech sa tento útvar  sformoval akokoľvek, tak sopečný gekón vznikol už dávno. V súčasnosti na Marse nie je žiadna sopečná aktivita, ale kedysi dávno bola, a to pomerne veľa.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close