NASA zachytila hlboko vo vesmíre náhly nárast röntgenových lúčov

NASA 20. augusta zachytila hlboko vo vesmíre náhly nárast röntgenových lúčov spôsobený termonukleárnym zábleskom na povrchu pulzaru.

NASA zachytilo nahly narast rontgenovych lucov
zdroj: Youtube (NASA Goddard)

NASA oznamuje, že sa jej podarilo zachytiť z Medzinárodnej vesmírnej stanici náhly nárast röntgenových lúčov v priebehu 20. augusta, ktorý bol spôsobený masívnym termonukleárnym zábleskom na povrchu pulzaru s názvom J1808 (pozn. redakcie: Pulzary sú rotujúce neutrónové hviezdy, ktoré môžeme pozorovať ako zdroje elektromagnetického žiarenia).

„Tento výbuch bol vynikajúci, “ uviedol vo vyhlásení agentúry NASA astrofyzik Peter Bult, ktorý viedol výskum. „Vidíme dvojstupňovú zmenu jasu, o ktorej si myslíme, že je spôsobená vyhadzovaním samostatných vrstiev z povrchu pulzaru, a ďalšími vlastnosťami, ktoré nám pomôžu dekódovať fyziku týchto silných udalostí.“

Astronómovia predpokladajú, že tento výbuch mohol byť spôsobený héliom, ktorý sa potopil pod povrchom pulzaru a  fúzoval do uhlíka.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Hélium sa usídli a vybuduje vlastnú vrstvu,“ hovorí Goddardov Zaven Arzoumanian, zástupca hlavného výskumníka v NICER (pozn. redakcie: NICER je agentúra NASA. Označuje sa tak zároveň aj špeciálny ďalekohľad) a spoluautor štúdie. „Akonáhle je vrstva hélia hlboká niekoľko metrov, podmienky umožňujú jadrám hélia fúzovať sa s uhlíkom. Potom hélium explozívne vybuchne a uvoľní termonukleárnu ohnivú guľu cez celý povrch pulzaru. “

NASA zachytilo nahly narast rontgenovych lucov._2jpg
zdroj: Youtube (NASA Goddard)

Výbuch, ktorý astronómovia klasifikujú ako röntgenový lúč typu I, uvoľnil za 20 sekúnd toľko energie ako Slnko za takmer 10 dní. Len pre zaujímavosť, J1808 sa nachádza asi 11 000 svetelných rokov ďaleko v súhvezdí Strelec.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre