NASA začala s prípravami sondy Lucy, ktorá navštívi až 7 rôznych asteroidov, ktoré sa nazývajú „Trójske“

Misia by mala odštartovať ku koncu budúceho roka

Misia Lucy
Zdroj: NASA

Americká vesmírna agentúra, NASA, začala s montážou sondy Lucy, ktorá preskúma pás asteroidov v oblasti Jupitera.

Misia Lucy je v tomto smere špeciálna, pretože sa pokúsi navštíviť až 7 rôznych asteroidov. Odštartovať by mala v októbri 2021 a namieri si to ku kozmickým objektom, ktoré sa inak nazývajú aj Trójske asteroidy. Ide o asteroidy, ktoré sa nachádzajú v dvoch zoskupeniach, pred a za planétou Jupiter. NASA sa vydala ku vzdialeným asteroidom už v niekoľkých misiách, avšak nikdy sa nepozrela na túto zvláštnu skupinu kozmických skál. Píše o tom portál Space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Misia Lucy
Trójske asteroidy. Zdroj: Southwest Research Institute

Vedci dúfajú, že sa im naskytne možnosť zblízka preskúmať niekoľko trójskych asteroidov. Tie by mali s veľkou pravdepodobnosťou ukrývať vodu, hlboko pod povrchom. Trójske asteroidy zároveň vznikali v rovnakom období, ako naša Slnečná sústava, preto by sme sa mohli dozvedieť aj niečo o našej minulosti.

„Na to, aby sa mohla Lucy vydať do vesmíru, si musí najprv vybaviť všetky svoje záležitosti tu na Zemi. Inžinieri, pracujúci na jej kompletizácii, dostali zelenú a teraz skladajú všetky potrebné nástroje na testy,“ oznámila NASA 28. augusta.

Aj napriek pandémii koronavírusu sa plány nemenia a sonda dostane svoje inštrumenty začiatkom októbra. V júli budúceho roku bude prevezená na Floridu, kde prebehnú potrebné predštartové prípravy. Následne sonda odštartuje 16. októbra 2021 a okolo prvého asteroidu by mala preletieť v apríli 2025. Následne sa medzi rokmi 2027 až 2033 dostane k šiestim ostatným asteroidom.

„Tím stojaci za projektom je úžasný. Konštrukcia sondy nie je nikdy jednoduchou záležitosťou a napriek všetkým ťažkostiam, ktorým tím čelil, dokázali vydržať a to je podľa mňa obdivuhodné,“ vyjadrila sa Donya Douglas-Bradshaw, manažérka projektu v NASA Goddard Space Flight Center.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre