SpravodajstvoVeda a výskum

NASA vykonala prvé kontroly roveru Perseverance: Je v poriadku?

Misia pristála pred pár dňami a teraz prebieha povinná kontrola.

Pred pár dňami pristála na povrchu doteraz najambicióznejšia misia americkej vesmírnej agentúry, NASA, Perseverance. Po náročnom pristátí tím vedcov testuje, či sú všetky komponenty rovera v poriadku, píše portál Space.

Prvé správy dostal tím aj od malého drona Ingenuity, ktorý sa pokúsi o vôbec prvý kontrolovaný let na povrchu inej planéty. Dron by mal byť v poriadku a komunikuje s tímom, nachádzajúcim sa na Zemi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Rover Perseverance, ale aj dron Ingenuity sa zdajú byť v poriadku. Je to pozitívna správa a my sa môžeme zamerať na nabíjanie batérii drona,“ vyjadril sa Tim Canham, ktorý vedie tím, zodpovedný za pilotovanie drona.

Aké sú plány?

Dron začal s nabíjaním už včera, 20. februára. Nabije sa šesť lítiovo-iónových batérií, ktoré sa najprv dostanú len na hodnotu 30%. Následne dron vyšle dáta späť na Zem a podľa nich sa rozhodne, ako sa bude Ingenuity nabíjať v budúcnosti. Zatiaľ však plánuje NASA pokračovať v nabíjaní a za pár dní by mal dron dosiahnuť hodnotu 35%. Do budúcna sa ráta s týždennými nabíjaniami, ktoré by mali udržať drona zohriateho a pripraveného na prvý let, ktorý sa udeje už o pár mesiacov.

Momentálne sa dron nabíja pomocou roveru Perseverance. Neskôr však dôjde k jeho odpojeniu a dron sa bude nabíjať sám, pomocou solárnych panelov. Keď sa dron odpojí, bude mať 30-dňové okno na testovací let. Jediná otázka, ktorá ostáva vo vzduchu je, či dokáže dron prežiť kruté noci na Marse, kedy môže teplota klesnúť až na -90 °C. Ak dron prežije, tím sa môže pokúsiť o prvý testovací let.

Ak sa dronu podarí vzlietnuť a pristáť, splní až 90% zadania. Následne sa môže uvažovať až o štyroch ďalších letoch. Každý z nich by mal stavať na úspechoch toho predchádzajúceho. Rover Perseverance by mohol konečne vyriešiť záhadu života na Marse. Pátrať po ňom bude v kráteri Jezero, ktorý bol kedysi riečnou deltou. Na druhú stranu dron Ingenuity by mohol začať novú generáciu skúmania červenej planéty, ak sa ukáže, že je možné na Marse letieť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close