NASA vybrala 4 tímy, ktoré navrhnú misie na budúci rok. Dve najlepšie vyberie do programu

NASA si najala štyri tímy vedcov na to, aby navrhli budúce misie. Na konci konkurzu vyberie dve najlepšie misie, ktoré sa uskutočnia na budúci rok.

vesmír
Zdroj: pixabay.com

Americká vesmírna agentúra NASA vybrala štyri tímy, ktoré budú vytvárať návrhy na ich ďalšie misie. Každý tím dostane 3-milióny dolárov, ktoré použijú nasledujúcich 9 mesiacov na štúdium a rozvoj ich plánov. Následne NASA vyberie dve a na budúci rok z nich spraví oficiálne misie ich programu. Kritériá, podľa ktorých hodnotí, v sebe zahŕňajú je dosiahnuteľnosť a vedecká hodnota projektu. Tu sú štyri potenciálne misie.

DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging Plus)

Prvý tím navrhuje poslať sondu dovnútra hustej, horúcej atmosféry Venuše. To im umožní zistiť presnejšie ako sa planéta formovala a či vôbec niekedy v minulosti mala oceán.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography and Spectroscopy)

Ďalšia misia, ktorá by smerovala k Venuši. Tím navrhuje poslať výkonný radar na jej obežnú dráhu. Vďaka tomu by boli schopní zmapovať jej povrch a nazrieť do jej geologickej histórie. Tím plánuje odhaliť tajomstvá Venušinho povrchu a prečo je tak drasticky odlišný od našej Zeme.

Venuša
Venuša. Zdroj: NASA

IVO (Io Volcano Observer)

Táto misia navrhuje poslať sondu k jednému z Jupiterových mesiacov, Io. Ide o najviac sopečné aktívne teleso v celej Slnečnej sústave. Sonda by urobila niekoľko blízkych preletov, čím by sme sa dozvedeli o jeho špecifickej charakteristike. Cieľom misie je zistiť obeh magmy a koľko aktívnych sopiek sa na mesiaci nachádza.

Trident

Misia Trident chce poslať sondu na prelet popri Neptúnovom ľadovom mesiaci, Triton. Tím chce zistiť, prečo je mesiac tak aktívny, napriek tomu že sa od Slnka nachádza pomerne ďaleko. Sonda by počas misie zmapovala povrch mesiaca, jeho aktívne procesy a pokúsila by sa zistiť, či sa nachádza oceán pod jeho povrchom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre