NASA: „Urobili sme významný krok, ktorý nás približuje k laserovej komunikácii“

Laserová komunikácia umožní budúcim misiám posielať neporovnateľne väčšie množstvo dát

NASA
Zdroj: pixabay.com

Prenos dát pomocou infračervených laserov môže pomôcť americkej NASA dostať späť na Zem viac vedeckých dát, než doteraz. Tvrdia, že výhody, ktoré tento spôsob prenosu prinesie sú obrovské a ako dôkaz NASA skonštruovala optickú stanicu na Havaji.

Ide o druhú z dvojice nových staníc, ktoré budú slúžiť na zber dát, prenášaných pomocou lasera. Štart misie je zatiaľ stanovený na začiatok roka 2021 a bude prvým funkčným, optickým, komunikačným systémom. NASA už v minulosti používala optickú komunikáciu, avšak nešlo o systém, ktorý by sa spoliehal výhradne na optickú komunikáciu. Píše o tom portál Phys.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Optická komunikácia znamená prinesie budúcim misiám veľa výhod, avšak môže byť rušená rôznymi atmosférickými vplyvmi, napríklad oblakmi. Havaj je známy svojimi jasnými oblohami, avšak počasie je nevyspytateľné. Aby sa vyhli akýmkoľvek zdržaniam v prenose, údaje môžu byť prenesené do optickej stanice, ktorá je umiestnená v Kalifornii. Komerčný partner NASA, spoločnosť Northrop Grumman bude nepretržite monitorovať počasie v oblasti zariadení, aby sa vesmírna agentúra dokázala vyhnúť akýmkoľvek nepríjemnostiam.

Budúcnosť komunikácie so satelitmi

Laserová komunikácia dokáže preniesť v priemere až stokrát viac dát, než rádiové komunikačné systémy. To prinesie vedcom dáta vo vyššom rozlíšení a lepší pohľad ako na našu planétu, tak aj na celú Slnečnú sústavu. Ďalšími výhodami je aj nižšia energetická náročnosť, veľkosť, dlhšia výdrž batérie a aj viac miesta na sonde, ktorá bude vybavená týmto komunikačným systémom.

„Vďaka novému systému budú môcť budúce misie posielať dáta aj keď sa nebudú nachádzať na línii pohľadu s pozemnou stanicou,“ tvrdí Dave Israel, z NASA Goddard Space Flight Center.

Zavedenie nového komunikačného systému však nebude znamenať okamžitý zánik rádiovej komunikácie. Tá bude mať aj naďalej vo vesmíre svoje využitie, avšak misie v budúcnosti budú vyžadovať schopnosť preniesť naraz väčšie množstvo dát. Laserová komunikácia ale umožní budúcim misiám posielať kvalitnejšie dáta, napríklad videá vo vysokom rozlíšení. Práve vďaka tomu budú mať vedci možnosť odhaliť nové tajomstvá našej Slnečnej sústavy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre