SpravodajstvoVeda a výskum

NASA: Tento asteroid preletí okolo Zeme tak blízko, že teoreticky môže zasiahnuť satelity

Prelet asteroidu Apophis v roku 2029 bude tak blízkym, že ho uvidíme aj voľným okom.

Začiatkom tohto mesiaca sme vás informovali o asteroide Apophis, ktorý preletel v relatívne tesnej blízkosti Zeme. Asteroid mal v priemere 300 metrov a existovala 3% šanca, že by mohla nastať kolízia s našou planétou. Tento asteroid bol pôvodne objavený ešte v roku 2004. Popri nás preletel 5. marca približne vo vzdialenosti desatiny vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom.

Asteroid Apophis v roku 2029 preletí v tesnej blízkosti Zeme

Zatiaľ čo aktuálny prelet asteroidu bol v relatívne komfortnej zóne, tak keď poletí okolo našej planéty najbližšie, tak nám nebude všetko jedno. Portál Futurism.com, ktorý na tému upozorňuje s odvolaním sa na dáta americkej NASA píše, že najbližší prelet, ktorý sa odohrá v apríli roku 2029, bude v tesnej blízkosti Zeme. NASA konkrétne hovorí o vzdialenosti preletu ~32-tisíc kilometrov od povrchu našej planéty, čo je vzdialenosť v ktorej sa pohybujú niektoré satelity obiehajúce Zem. Ide tak o vzdialenosť menšiu, ako je vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom (~384-tisíc kilometrov).

„Blízky prístup Apophis v roku 2029 bude neuveriteľnou príležitosťou pre vedu,“ povedala Marina Brozović, radarová vedkyňa v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA, ktorá ďalej dodala: „Asteroid budeme pozorovať optickými aj radarovými ďalekohľadmi. S radarovými pozorovaniami by sme mohli byť schopní vidieť povrchové detaily, ktoré sú len pár metrov veľké.“

Nižšie vo videu si môžete pozrieť trajektóriu asteroidu so sústredením na prelet okolo Zeme.

Počas preletu 2029 bude Apophis najskôr viditeľný voľným okom na nočnej oblohe nad južnou pologuľou a bude vyzerať ako škvrna svetla pohybujúca sa z východu na západ ponad Austráliu. Na východnom pobreží USA bude viditeľný dopoludnia, keď bude Apophis nad Austráliou. Apophis potom prejde ponad Indický oceán a bude pokračovať na západ cez rovník ponad Afriku.

Kedy je Asteroid označený ako nebezpečný?

Americká NASA označuje za potenciálne nebezpečné asteroidy tie, ktoré preletia okolo nás vo vzdialenosti menšej ako 7,48-milióna kilometrov a zároveň majú priemer aspoň 150-metrov. Hoci aktuálne žijeme v celkom kľudnom období, tak naša planéta sa musela v minulosti vysporiadať so stovkami, ak nie tisícmi asteroidov, ktorým sme skrížili cestu. Len pre zaujímavosť, 100-metrový asteroid by bol schopný spraviť kráter v zemi približne o veľkosti 2-kilometrov. Takto veľký kráter k Zemi zavíta približne každých 3-tisíc rokov. V prípade kolízie s  asteroidom o priemere ~1 kilometra, by dokonca mohla nastať zmeny klímy na našej planéte.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close