NASA stavia rádiovú anténu, ktorá umožní astronautom na Marse rýchlejšie prepojenie so Zemou

Celé desaťročia sa agentúra spoliehala na rádiové vlny, ktoré už nevyhovujú ich potrebám

NASA
Zdroj: NASA

Ambiciózna časová os americkej vesmírnej agentúry NASA poukazuje na to, že prví astronauti vstúpia na povrch červenej planéty okolo roku 2030. Už teraz si však začínajú stavať základy pre veľkolepú výpravu. Portál Inverse prináša informácie o obrovskom rádiovom teleskope, ktorý agentúra stavia v Kalifornii. Ide o prostriedok, ktorý im pomocou vysokovýkonných laserov umožní komunikovať s astronautmi na Marse.

Celé desaťročia sa NASA držala rádiových vĺn, pomocou ktorých prebiehala všetka komunikácia, či už s astronautmi, alebo rôznymi prepravnými prostriedkami. Keď však ľudia zosadnú na povrch inej planéty, budú potrebovať vysokorýchlostné prepojenie, ktoré dokáže zabezpečiť jedine laser.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Laser je lúč infračerveného svetla. Cestujú ďalej a s oveľa väčšou intenzitou než rádiové vlny, ktoré pri prenose na veľké vzdialenosti slabnú. Prvýkrát testovala NASA laserovú komunikáciu v roku 2013, kedy poslali obraz Mony Lisy satelitu 386-tisíc kilometrov od Zeme.

„Laser dokáže preniesť desaťnásobok informácií viac, než rádiové vlny,“ vysvetlila vedúca programu, Suzanne Dodd.

Nová stavba dostala názov Deep Space Station-23. Je prvou časťou v dlhodobom pláne americkej agentúry presedlať na výhodnejší spôsob komunikácie.

Stavba 34-metrového taniera sa iba začala. Pracuje sa v časti Goldstone, v americkom štáte Kalifornia. Neskôr sa stane táto stavba súčasťou omnoho väčšieho komplexu teleskopov používajúcich laserovú metódu komunikácie. Zariadenie otestujú ešte skôr, než sa misia vôbec začne. Plánujú ho použiť v roku 2022 počas misie Psyche. Ich úlohou bude stretnúť sa s asteroidom, obiehajúcim okolo Slnka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre