SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Naša Slnečná sústava má svoj ochranný obal: Prečo je dôležité vedieť, ako vyzerá heliosféra?

Slnko vytvára ochranné pole, ktoré zabraňuje škodlivej radiácii zasiahnuť našu sústavu. Pre vedcov však do veľkej miery ostáva záhadou.

Heliosféra je akousi ochrannou bublinou, ktorá sa nachádza okolo celej našej Slnečnej sústavy. Vedci z Boston University sa v novej štúdii pokúšali zistiť, aké kozmické sily ovplyvňujú jej tvar.

Astrofyzici sú presvedčení, že heliosféra nás ochraňuje pred silnou a smrtiacou radiáciou, ktorá vzniká napríklad po supernovách, píše portál SciTech Daily. Supernovy sú obrovské kozmické explózie, vznikajúce na konci životného cyklu masívnych hviezd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Heliosféra nás môže ochraňovať, no vedci nevedia, aký má presne tvar alebo aká je jej veľkosť. Jediné, čo vedia je, že heliosféra existuje ďaleko za okrajom našej sústavy. Poznať jej tvar je dôležité, pretože práve tento tvar rozhoduje o tom, ako sa škodlivé kozmické lúče môžu cez heliosféru dostať.

„Existuje množstvo teórií o tom, akú štruktúru môže naša heliosféra mať. Má záhyby, ktoré jej umožňujú „poskladať sa“?“ pýta sa astrofyzik James Drake, z University of Maryland.

Tím vedcov  v novej štúdii vytvoril doteraz najdetailnejšie simulácie našej heliosféry. Ich práca sa zakladala na teoretických poznatkoch a dátach, ktoré ľudstvo počas svojho pôsobenia vo vesmíre zaznamenalo. Model heliosféry je súčasťou projektu, ktorý tím nazýva projekt SHIELD (pozn. redakcie: Solar-wind with Hydrogen Ion Exchange and Large-scale Dynamics).

V rámci projektu SHIELD sa experti z 11 univerzít pokúšajú nájsť odpoveď na niekoľko dôležitých otázok: Aká je štruktúra heliosféry? Ako sa vyvíjajú ionizované častice v heliosfére a akým spôsobom ju ovplyvňujú? Ako heliosféra reaguje na medzihviezdne médium, hmotu a radiáciu v priestore medzi hviezdami?

Prečo je heliosféra dôležitá?

V rámci projektu vedci kombinujú teóriu, pozorovanie a počítačové modely. Spojením všetkých týchto zložiek dokážu rozlúštiť záhadu našej heliosféry. Astrofyzici nedávno zistili, že neutrálne častice vodíka môžu hrať dôležitú úlohu vo formovaní tvaru našej heliosféry.

Zaujímavosťou je, že naša heliosféra, ktorá sa pohybuje zároveň s našim Slnkom, naprieč Mliečnou dráhou, nie je stabilná. Väčšina iných modelov ukazuje tvar našej heliosféry, ktorý pripomína kométu, no astrofyzička Merav Opher, jedna z hlavných vedkýň projektu SHIELD tvrdí, že tieto modely nemusia byť správne. Jej práca naznačuje, že naša heliosféra môže mať tvar croissantu, alebo donutu.

Ako vyzerá heliosféra, ochranný obal našej sústavy?
Zdroj: Boston University

Neutrálne častice vodíka prechádzajú naprieč celou slnečnou sústavou. Opher vo svojich simuláciách skúsila tieto častice odstrániť a dospela k prekvapivému výsledku. Bez neutrálnych častíc vodíka sa heliosféra stala stabilnou. Keď do simulácie tieto častice pridala, heliosféra sa stala nestabilnou a jej tvar sa začal krútiť. Táto nestabilita dokáže teoreticky „zlomiť“ heliosféru do tvaru, pripomínajúceho práve croissant.

Tento model ponúka prvé jasné vysvetlenie, prečo je tvar našej heliosféry tak zvláštny. Zároveň vedci získavajú lepšiu predstavu o tom, ako sa ku nám dostávajú kozmické lúče. Tie by mohli v budúcnosti ohroziť život nielen na Zemi, ale aj vo vesmíre, napríklad pri ceste na Mars, či k iným planétam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close