NASA si vybrala SpaceX na ďalšiu vesmírnu misiu. Poletia na jedno z najfascinujúcejších telies v našej slnečnej sústave

Spoločnosť SpaceX, patriaca miliardárovi Elonovi Muskovi, uzavrela s americkou NASA ďalšiu dohodu v hodnote 178 miliónov amerických dolárov.

NASA
unsplash.com (Jametlene Reskp)

Po úspešnom podpísaní zmluvy o misii Artemis, ktorá má po rokoch opäť dostať ľudskú posádku na povrch Mesiaca, získava spoločnosť SpaceX ďalšiu „štátnu“ zákazku. Americká NASA si súkromnú spoločnosť, za ktorou stojí vizionár Elon Musk, vybrala najmä pre násobne nižšie náklady potrebné pre vyslanie misie s názvom Europa Clipper. Ako napovedá samotný názov tejto prieskumnej misie, jej úlohou bude detailnejšie preskúmať povrch Európy, známeho mesiaca Jupitera. Ten je známy najmä kvôli záhadnému ľadovému povrchu, ktorý by mohol pod sebou ukrývať rozľahlé oceány so životom.

Zásadne nižšie náklady

Zahraničný portál Neowin.net informuje, že nová misia Europa Clipper vyjde americkú NASA na zhruba 178 miliónov amerických dolárov. Súkromná spoločnosť SpaceX na štart misie plánuje využiť raketu Falcon Heavy, ktorej výhodou je najmä možnosť opätovného použitia jednotlivých stupňov. Najmä tento aspekt má obrovský dopad na celkové náklady vesmírnych misií, čo si uvedomuje aj samotná NASA. Vládna vesmírna agentúra by totižto mohla siahnuť po svojom vlastnom systéme Space Launch System (SLS). V takom prípade by však iba štart misie vyšiel na viac než 2 miliardy amerických dolárov. Využitie súkromných spoločností pre štart vlastných misií tak je logickým krokom zo strany NASA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mesiac Európa – záhadný klenot v našej slnečnej sústave

Mesiac planéty Jupiter, zľadovatená Európa, je jedným z najfascinujúcejších telies v našej slnečnej sústave. Astronómov po celom svete fascinuje najmä ľadový povrch celej planéty, ktorý pod sebou ukrýva rozsiahle oceány. Podľa doterajších pozorovaní má samotná ľadová škrupina hrúbku zhruba 16 až 24 km. Pod touto nepredstaviteľne hrubou vrstvou ľadu sa však nachádzajú oceány s hĺbkou 65 až 160 km. Priemer tohto telesa je pritom oproti Zemi iba štvrtinový, no vďaka unikátnej štruktúre povrchu môže obsahovať viac ako dvojnásobok vody, ako naša Zem. Ruka v ruke s vodou a v tomto prípade aj s oceánmi ide už logicky život, minimálne ten, ktorý poznáme my. Mesiac Európa je tak jedným z najväčších adeptov na objavenie života v našej slnečnej sústave, no prebádanie oceánov pod kilometrami ľadu nebude také jednoduché.

Europa
Zdroj: NASA/JPL/University of Arizona/University of Colorado

Úlohou misie Europa Clipper bude dôkladne preštudovať zloženie mesiaca Európa najpokročilejšími systémami a prístrojmi. Prieskumná misia má taktiež za úlohu vytvoriť snímky povrchu Európy vo vysokom rozlíšení. Tie by následne mali poslúžiť na detekciu známok o geologickej aktivite na mesiaci Európa. Cieľom je aj dôkladné zmeranie hrúbky ľadovej škrupiny a hĺbky oceánov, ako aj určiť salinitu oceánov.

NASA nasla vodu pod povrchom mesiaca Europa
Zdroj: Youtube (NASA Goddard)

Štart misie Europa Clipper na palube rakety SpaceX Falcon Heavy je naplánovaný na rok 2024. Misia by mala odštartovať už tradične z Kennedyho vesmírneho strediska na americkej Floride. Do toho istého roku by chcela americká NASA stihnúť ďalšie pristátie na Mesiaci, taktiež v spolupráci so spoločnosťou SpaceX. Samotná zmluva medzi oboma stranami v hodnote takmer 3 miliardy amerických dolárov však bola napadnutá spoločnosťou Blue Origin, za ktorou stojí Jeff Bezos. Aktuálne tak nad touto misiou za miliardy dolárov visí obrovský otáznik a nevedno, či sa štart misie nakoniec neodloží na neskôr.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre