SpravodajstvoVeda a výskum

NASA sa obracia na ľudí s „kurióznou“ súťažou. Potrebuje vymyslieť vesmírnu toaletu

Témou súťaže je vymyslieť vesmírnu toaletu, ktorá dokáže fungovať v prostredí mikrogravitácie

Predstavte si že sa nachádzate v beztiažovom stave, uzavretý v klaustrofobickej miestnosti a  treba vám ísť na veľkú.

Návrh toalety, ktorá funguje vo vesmíre, bol pre americkú vesmírnu agentúru NASA vo svojich začiatkoch problém. Dnes sa vesmírna agentúra obracia na ľudí s prosbou o pomoc. NASA práve spustila súťaž s názvom „Lunar Loo Challenge,“ ktorá odmení výhercu sumou 20-tisíc dolárov.

„Obraciame sa na komunitu výrobcov, domácich kutilov a amatérskych vedcov, aby sme zistili, s akými nápadmi dokážu prísť,“ vyjadril sa Michael Interbartolo, ktorý pracuje v NASA.

Témou súťaže je vymyslieť vesmírnu toaletu, ktorá dokáže fungovať v prostredí mikrogravitácie, ale aj na mesačnom povrchu. Konštruktéri to ale nebudú mať jednoduché, ich dizajn musí spĺňať niekoľko podmienok. Za prvé, toaleta by mala umožniť „simultánne močenie a defekáciu.“ Zároveň musí toaleta udržať 500g tekutej stolice a žiaden z astronautov nemôže prísť do kontaktu s vylúčenými materiálmi, píše Futurism.

Minulé nepríjemnosti

„Toaleta bola vždy najmenej obľúbenou činnosťou pre astronautov, už od čias vesmírneho závodu,“ vysvetľuje Interbartolo.

V dobe vesmírnych pretekov sa museli astronauti NASA spoliehať na vrecúško, ktoré si pripevnili na ich telo. Aby sa vrecúško nenaplnilo plynom, museli pridávať špeciálne balíčky, ktoré stolicu rozkladali. Je známe, že posádka Apolla tieto vrecká neznášala. Niektorí astronauti sa snažili zadržať svoje potreby až kým sa nevrátili.

Počas misie Apollo 10, v roku 1969, sa udial obzvlášť nepríjemný incident. Kúsok stolice sa dostal z vrecka a vznášal sa po preplnenej kabíne.

„Rýchlo mi podajte vreckovku, vznáša sa tu h*vno,“ píše sa v oficiálnom prepise NASA.

Ruský vesmírny program ako prvý skonštruoval poriadnu vesmírnu toaletu. Nachádzala sa na vesmírnej stanici Mir. Kozmonautom bolo predstavené zariadenie, ktoré pomocou jemného vákua „vysalo“ potrebný odpad z ich tiel.

V dnešnej dobe sa ale vesmírne toalety na ISS nelíšia od tých, ktoré boli používané Rusmi v polovici 80. rokov. Ide o jednoduché plastové zariadenie, ktoré všetok odpad zozbiera do kontajnera a ten sa vystrelí späť na Zem, kde zhorí v atmosfére.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky