Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

NASA pripravuje balíky, ktoré sa dostanú na Mesiac ešte predtým, než naň vstúpia ďalší astronauti

Pre americkú vesmírnu spoločnosť sa jedná o veľký krok, na ktorý sa chcú dopredu poriadne pripraviť

NASA oznámila prvých 16 vedeckých a technologických „balíkov,“ ktoré plánuje vyslať budúci rok na Mesiac. Ako súčasť programu CLPS (pozn. redakcie: Commercial Lunar Payloads Services), budú prístroje prevezené na našu prirodzenú družicu výhradne komerčnými spoločnosťami.

Predtým, než NASA vyšle na Mesiac prvých ľudí (pozn. redakcie: pravdepodobne okolo roku 2024 alebo neskôr), chce sa na túto misiu poriadne pripraviť. Od misie Apollo nevykonali na povrchu žiadne výskumy. Taktiež nepristáli na južnom póle, ktorý má byť bohatý na vodný ľad, ktorý by mohol byť astronautom veľmi užitočný. Práve na to sa zameria misia Artemis, no vesmírna spoločnosť chce najprv vyskúšať všetky potrebné technológie predtým, než sa misia začne „naostro.“

Zariadení, ktoré bude NASA postupne posielať, je na zozname priveľké množstvo, no tie najzaujímavejšie majú zabezpečiť bezpečné pristátie, pomoc pri lokalizovaní ľadu a získanie informácií o tom, ako sa k nemu dostať. Ide o laserový retro-reflektívny disk a senzor pre presnú navigáciu, meranie vzdialenosti a rýchlosti, ktoré zabezpečia presné dáta pre pristávacie moduly. Neutrónový spektometer a Neutrónové meranie mesačného povrchu zabezpečia lokalizovanie vody pod povrchom. Ďalšie zariadenia budú starostlivo merať pristávaciu plochu, aby získali údaje, ktoré im pomôžu zostrojiť lepšie moduly pre misiu na Mars.

NASA sebavedomo prehlasuje, že pri misií Artemis chcú poskytnúť možnosti súkromným spoločnostiam. Astrobotic práve konštruuje svoj prvý pristávací modul, Peregrine. Ten ponesie 11 dodávok a odštartuje na rakete United Launch Alliance. Druhý pristávací modul, Nova-C je vyrobený spoločnosťou Intuitive Machines. Ponesie 5 dodávok a bude štartovať na rakete spoločnosti SpaceX, Falcon 9. Obe misie odštartujú 2021.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close