SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

NASA prezradila detaily o vychýlení ISS z kurzu: Situácia bola vážnejšia, než sme si mysleli

Minulý týždeň sa na obežnej dráhe odohrala dráma.

Minulý týždeň sa vo vesmíre odohrala dramatická situácia. K medzinárodnej vesmírnej stanici sa pripájal nový ruský modul – Nauka. Po pripojení sa omylom spustili na moduly trysky, čo zapríčinilo nekontrolovateľnú rotáciu a vychýlenie stanice z kurzu, píše portál IFL Science.

Chybu sa rýchlo podarilo opraviť a stanica sa dostala na normálnu dráhu, no má to háčik. Americká vesmírna agentúra, NASA, nedávno priznala, že incident nebol tak drobný, ako sa spočiatku zdalo. Predpokladalo sa, že sa stanica vychýlila len o 45 stupňov, pričom v skutočnosti sa otočila až o závratných 540 stupňov. K incidentu sa vyjadrila NASA na sociálnej sieti Twitter. Povedala, že posádka ohrozená nebola.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že incident nebol ako z filmu Gravitácia, v ktorom hlavná hrdinka rotovala okolo stanice, pripevnená na tenkom lane. Medzinárodná vesmírna stanica sa v skutočnosti otáčala tak pomaly, že astronauti na jej palube necítili nič. Napriek tomu išlo o závažné pochybenie, ktoré si vyžadovalo celú posádku na to, aby sa vyriešilo.

Riešenie problému

Stiahli sa solárne panely a astronauti sa pokúšali rotáciu zastaviť tryskami, ktoré sú umiestnené po celej stanici, no tie nestačili. Posádka preto využila ruskú nákladnú raketu a pomocou nej sa celá stanica otočila o 180 stupňov, aby sa vrátila na pôvodný kurz.

Incident sa odohral tri hodiny po tom, ako sa nový modul, Nauka, úspešne spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. Celá stanica bola vychyľovaná z kurzu po dobu 47 minút, než si riadiace stredisko všimlo chybu.

„Najprv som si myslel, že ide o chybné hlásenie. Skontroloval som monitory a všimol si, že všetky trysky na ruskom module bežia. Došlo mi, že tam hore sa naozaj niečo deje,“ popisoval situáciu Zebulon Scovile, ktorý v deň incidentu riadil veliteľské stredisko v Houstone.

Nauka je prvým modulom, ktorý sa za posledné desaťročie dostal na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Samo o sebe ide o úžasnú udalosť, ktorú bohužiaľ sprevádzali technické nedostatky. Našťastie sa nikomu nič nestalo a po identifikovaní problému a jeho rýchlej náprave posádka pracuje tak, ako má.

Zaujímavosťou je, že dvaja ruskí kozmonauti, Pjotr Dubrov a Oleg Novitskiy sa s nami podelili o prvé pohľady z nového modulu Nauka. Ten bude slúžiť ako vedecké stredisko a kozmonauti sľubujú, že už čoskoro prinesú ľuďom detailnú exkurziu naprieč celým modulom. 

Zaujímavosťou je, že modul Nauka sprevádzalo množstvo problémov, než sa dostal do vesmíru. Modul mal štartovať ešte v 90. rokoch no do vesmíru sa dostal až pred týždňom. Ruská vláda zvažovala, že pred štartom vymení palivovú nádrž, no nakoniec letel s tou pôvodnou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close