SpravodajstvoVeda a výskum

NASA predstavila nový superpočítač. Má naplánovať pristátie na Mesiaci

Vesmírna agentúra NASA oficiálne predstavila jej nový superpočítač Aitken, ktorý má naplánovať pristátie na Mesiaci.

Vesmírna agentúra NASA oficiálne predstavila jej nový superpočítač Aitken vo výskumnom stredisku Ames v Sillicon Valley. Nový dizajn umožňuje využitie menšieho množstva elektriny a vody v porovnaní so staršími modelmi a umožní vedcom uskutočniť rýchlejšie komplexné simulácie. Téme sa venoval portál engadget.com.

Nový superpočítač od NASA je na svete

Výkonnosť Aitkenu dosahuje až 3.69 petaflopov a ukladací priestor má veľksť 221 terabajtov. Poháňa ho procesor Intel Xeon so 46 000 jadrami.

Aby sa predišlo prehriatiu, systém využíva vzduch v okolitom prostredí, ventilátor a cirkulujúcu vodu.

Prvý podobný návrh prototypu sa objavil v roku 2016  s názom Electra. Uloženie v ekologických moduloch mimo hlavného strediska umožnilo zníženie spotreby vody a energie o viac ako 2 milióny kwH a priblížne 11 milónov litrov vody ročne, ktoré by boli potrebné ak by sa superpočítač nachádzal v hlavnom stredisku.

Nový superpočítač bude využívať viac ako 1500 vedcov po celej krajine vrátane vývoja výkonnejšieho quadcopteru  a simulácií dejov prebiehajúcich v jadre Slnka. Jeho hlavnou úlohou ale bude simulácia vstupu a pristátia na povrch Mesiaca v rámci projektu Artemis.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close