NASA pomocou balónu vynesie do stratosféry ďalekohľad. Chce skúmať proces známy ako „Stellar feedback“

NASA chce zistiť, ako rozptýlený materiál vplýva na tvorbu hviezd

Projekt_ASTRHORS_dalekohlad v stratosfere
Zdroj: NASA's Goddard Space Flight Center Conceptual Image Lab/Michael Lentz

Zatiaľ čo v spojitosti s americkou NASA sa najčastejšie spomína projekt Artemis a kooperácie so spoločnosťou SpaceX v spojitosti s testovým letom vesmírnej lode Crew Dragon, tak na pozadí vzniká ďalší ambiciózny projekt. Upozorňuje na neho samotné NASA prostredníctvom svojich stránok.

Ďalekohľad v stratosfére

NASA chce do stratosféry vyniesť ďalekohľad, ktorý je veľký približne 2,5 metra (pozn. redakcie: ide o druhú hlavnú zložku zemskej atmosféry, ktorá sa nachádza vo výške približne od 17 do 50 kilometrov). Pomocou ďalekohľadu, ktorý dostal pomenovanie ASTRHORS (Astrophysics Stratospheric Telescope for High Spectral Resolution Observations at Submillimeter-wavelengths), bude možné sledovať a merať pohyb a rýchlosť plynov okolo novo vznikajúcich hviezd. Údaje z tohto ďalekohľadu budú môcť vedci následne sťahovať v reálnom čase pomocou satelitného pripojenia, pričom budú môcť korigovať aj smer letu a pohľadu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalekohľad by mal byť vynesený do výšky približne 40 kilometrov. Ide o výšku, ktorá je síce stále „hlboko“ pod hranicou vesmíru, ale aj napriek tomu nám umožní sledovať svetelné vlnové dĺžky, ktoré z povrchu Zeme nie sú viditeľnými.

Na tomto projekte je ďalej zaujímavé to, že ďalekohľad bude vynesený do spomínanej výšky prostredníctvom špeciálne navrhnutého balónu. Hoci sa môže táto technológia zdať ako zastaralou, tak opak je pravdou. Ponúka totiž množstvo výhod. Okrem toho, že má nižšie náklady, tak v porovnaní s vesmírnymi misiami, bálonové misie majú kratší čas potrebný na prípravu a realizáciu projektu, a zároveň je pri nich možné akceptovanie vyššie riziká pri používaní nových alebo najmodernejších technológií (ide napríklad o riziká vo forme neznámych technických alebo prevádzkových výziev, ktoré môžu ovplyvniť vedecký výstup misie).

„Balónové misie ako ASTHROS sú rizikovejšie ako vesmírne misie, ale prinášajú vysoké odmeny pri nízkych nákladoch,“ uviedol inžinier JPL Jose Siles, projektový manažér spoločnosti ASTHROS. „S ASTHROS sa zameriavame na pozorovanie astrofyziky, o ktoré sme sa nikdy predtým nepokúsili. Misia pripraví cestu pre budúce vesmírne misie testovaním nových technológií a poskytovaním školení pre ďalšiu generáciu inžinierov a vedcov.“ píše NASA vo svojom blogu.

ASTRHROS urobí podrobnú 3D mapu hustoty, rýchlosti a pohybu plynov v oblastiach, kde je prítomný takzvaný proces „Stellar feedback“, teda Spätná väzba hviezd. Ide o procesy, pod ktorými si môžete predstaviť výbuch, ktorý môže v priebehu miliónov rokov rozptyľovať okolitý materiál a brániť formovaniu hviezd, prípadne ho úplne zastaviť. Okrem iného však tento proces môže mať aj presne opačný efekt, ktorým je zhlukovanie materiálu, čím sa urýchli vytváranie hviezd.

projekt ASTRHOS_rozptyl prachu
Zdroj: NASA, ESA, N. Smith (University of California, Berkeley) et al., the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Vedci z NASA veria, že pomocou skúmania tohto mechanizmu, získajú hlbšie vedomosti a prehľad o tom, ako fungujú Spätné väzby hviezd v praxi, a poskytne im dostatok informácií na vývoj počítačových simulácií vývoja galaxií.

Misia by mohla nabrať na reálnych kontúrach už koncom roku 2023, kedy by mohol byť ďalekohľad vynesený do stratosféry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre