Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

NASA oznamuje misiu „Dragon Fly“. Jej cieľom je zistiť ako vznikol život na Zemi

NASA oznamuje misiu Dragon Fly, ktorej cieľom je zistiť ako vznikol život na Zemi. Pomôcť mu má v tom preskúmanie mesiaca planéty Saturn

Šéf NASA, Jim Bridenstine, oznámil projekt Dragon Fly, ktorý má ambíciu nájsť mimozemský život na povrchu mesiaca Titan (ponz. redakcie: Titan je najväčší mesiac planéty Saturn) a zároveň objasniť pôvod života na Zemi.

Dragon Fly

Dragon Fly bude prvým dronom, ktorý bude schopný letu nad povrchom mesiaca Titan, ktorého atmosféra je veľmi špecifická. Odhliadnuc od nízkych teplôt dosahujúcich hodnoty -180 °, je atmosféra mesiaca veľmi hustá. Ak by sme ju porovnali so Zemou, tak hovoríme o 4-násobnej hustote. V prospech NASA však hrá nízka gravitácia.

Viacrotorový dron bude skúmať ako minulé, tak aj súčasné znaky po živote. Mesiac Titan je zaujímavým hlavne z dôvodu, že je to miesto, ktoré sa najviac podobá podmienkami vhodnými pre život k našej planéte Zem. Titan má totiž atmosféru na báze dusíka ako Zem. Avšak na rozdiel od Zeme, Titan má mraky a dážď metánu. V atmosfére zároveň vznikajú ďalšie organické látky, ktoré a padajú k povrchu ako ľahký sneh.

Dron bude zo Zeme vyslaný v roku 2026 a na mesiac by mal doraziť 8 rokov na to. Jeho primárnou úlohou bude hľadať prebiotické chemické procesy, ktoré sú rovnaké ako tie, ktoré prebiahajú na Zemi.

NASA si myslí, že Titan je mesiac, ktorý by nám mohol poskytnúť informácie o tom ako vznikol život na Zemi. Jeho štruktúra je totiž veľmi podobná k skorému štádiu našej planéty. Dragon Fly bude skúmať mesiac po dobu takmer 3 rokoch.

Zdroj: NASA

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Dragon Fly NASA Vesmír Život

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close