SpravodajstvoVeda a výskum

NASA oznámila jeden z významnejších objavov v spojitosti s Mesiacom

Doteraz sme si mysleli, že sa voda nachádza na Mesiaci len v podobe ľadu

Americká vesmírna agentúra, NASA, sa už viac ako týždeň pripravovala na veľké oznámenie. To bolo odhalené v pondelok a rozhodne stojí za to, píše portál futurism.

Na Mesiaci bola po prvýkrát potvrdená voda, a to nie len vo forme ľadu, ktorý sa nachádzal vo väčších kráteroch. Inými slovami, voda dokáže prežiť, aj keď je vystavená slnečnému žiareniu. Ide o fascinujúci objav, ktorý by mohol výrazne pomôcť budúcim astronautom. Práve k tomu sa viaže aj jeden háčik, vedci nevedia, či je táto voda dostupná na využitie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že by ste v blízkosti južného póla nenašli vodné jazierka, tvrdí Casey Honniball, z NASA Goddard Space Flight Center. Tímu sa však podarilo odhaliť molekuly vody, pomocou observatória SOFIA (pozn. redakcie: Stratospheric Observatory, for Infrared Astronomy). Zároveň tím, stojaci za objavom podotýka, že nejde o veľké množstvo vody. Zistilo sa, že na kubický meter prináleží približne 3.5-decilitre vody. Zároveň sa tím obáva, že môže byť zložité tento zdroj efektívne využiť. Molekuly sú kompletne zmiešané s pôdou.

Vedci navrhujú, že voda sa mohla na Mesiac dostať buď prostredníctvom solárneho vetra, alebo prostredníctvom mikrometeoritov. Tie si mohli vodu priniesť so sebou. Ďalšia štúdia tvrdí, že Mesiac je pokrytý miliardami drobných kráterov, ktoré vytvárajú tieň takmer po celom povrchu. Tieto mini-krátery by mohli byť dostatočne chladné na to, aby sa tam nachádzal ľad.

Budúci astronauti by zároveň mali oveľa jednoduchší prístup k týmto mini-kráterom. Oba objavy výrazne pomôžu agentúre NASA s novým vesmírnym programom Artemis. Ich cieľom je vyslať astronautov na Mesiac do roku 2024 a do konca desaťročia založiť na Mesiaci trvalú ľudskú posádku. Ak by sa podarilo nájsť dostatočne veľké ložiská vody, znamenalo by to výrazné uľahčenie celého programu. Voda by sa už nemusela prenášať na raketách, čo by výrazne znížilo cenu misie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close