SpravodajstvoVeda a výskum

NASA oznámila dátum návratu posádky, ktorá sa viezla v module Crew Dragon

Bezpečný návrat astronautov bude kľúčový pre nasledujúce misie

Americká vesmírna agentúra NASA momentálne plánuje návrat astronautov Boba Behnkena a Douga Hurleyho na Zem. Tí sa dopravili na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na palube nového modulu od spoločnosti SpaceX, Crew Dragon.

Modul, ktorý astronauti nazvali Endeavour, by mal pristáť v Atlantickom oceáne 2. augusta, tvrdí NASA. Agentúra zároveň priznala, že čas odletu z vesmírnej stanice sa môže ešte meniť, avšak v e-maile pre CNBC napísali, že sa modul Crew Dragon od stanice odpojí 1. augusta, o 20:00 tamojšieho času. NASA bude priebežne sledovať predpovede počasia hneď po tom, ako sa dvojica astronautov „prejde vo vesmíre.“ To by sa malo odohrať na budúci týždeň. Tieto dátumy potvrdil aj administrátor NASA, Jim Bridenstine.

Úspešné pristátie a následná extrakcia modulu bude znamenať ukončenie testovacej misie s názvom Demo-2. Tá odštartovala na rakete Falcon 9, 30. mája. Zároveň ide o prvú misiu spoločnosti SpaceX, ktorá vyniesla do vesmíru ľudí. Keďže bola misia Demo-2 len testovacou, na palube sa nachádzali dvaja astronauti. V budúcnosti plánuje americká vesmírna agentúra misiu Crew-1, ktorá bude prvou riadnou misiou kapsule Crew Dragon a ponesie 4 ľudí.

NASA po pristátí vykoná prísnu inšpekciu dát z misie Demo-2 ešte predtým, než sa posunie s prvou „riadnou“ misiou. Inšpekcia by mala zabrať šesť týždňov. Štart misie Crew-1 by sme mohli očakávať niekedy v polovici septembra. V utorok, 14. júla bola do strediska na Floride prevezená raketa Falcon 9, aby sa riadne pripravila na nasledujúcu misiu. Do vesmíru poletia traja astronauti z NASA, Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker. Štvrtým členom bude japonský astronaut Soichi Noguchi.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close