NASA odpovedá: Kedy do Zeme naposledy narazil asteroid?

Kedy do Zeme naposledy narazil Asteroid? Marina Brozovic, vedkyňa NASA Jet Propulsion Laboratory hovorí, že to závisí od toho, ako ho definujeme.

asteroid zem
Zdroj: Pixabay.com (urikyo33)

Ešte koncom októbra svet obehla správa o asteroide, ktorý preletel v tesnej blízkosti okolo Zeme, približne 3 tisíc kilometrov. Ide o vzdialenosť menšiu ako je od nás vzdialený Mesiac. Na tomto incidente najstrašidelnejšie bolo, že  nikomu sa ho dopredu nepodarilo zachytiť. Išlo o asteroid 2021 UA1 a našťastie, nepredstavoval pre nás žiadnu reálnu hrozbu. Dôvodom je, že ak by predsa len letel smerom k Zemi, tak by sme pravdepodobne boli svedkami obrovského divadla na oblohe vzhľadom na to, že by zhorel v atmosfére.

Kedy naposledy do Zeme narazil asteroid? Marina Brozovic, vedkyňa NASA Jet Propulsion Laboratory bližšie približuje problematiku asteroidov v súvislosti s kolíziami so Zemou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Borzovicová hovorí, že to kedy do nás narazil naposledy asteroid, závisí od toho, ako ho definujeme. Dôvodom je, že Zem je vo svojej podstate neustále bombardovaná asteroidmi, tie však vo väčšine prípadov zhoria v našej atmosfére. Inými slovami, nepredstavujú pre nás žiadne väčšie riziko a vo väčšine prípadov, si to ani nevšimneme. Na tému upozorňuje portál jpost.com.

Čeľabinský incident

V poslednom storočí bol najvýznamnejším asteroidom, ktorý si to namieril smerom na Zem, asteroid o veľkosti malej budovy (označovaný ako Chelyabinsk meteor), ktorý zhorel v atmosfére nad Ruskom približne vo výške 20 kilometrov ešte v roku 2013. Meteor dokonca na krátku chvíľu žiaril jasnejšie, ako Slnko. Rovnako treba uviesť, že tlaková vlna, ktorá vznikla pri rozpade meteoritu, zranila i stovky ľudí.

Čeľabinský incident
Zdroj: YouTube.com (Tuvix72), Chelyabinsk meteor

NASA vo všeobecnosti označuje za potenciálne nebezpečné asteroidy tie, ktoré majú priemer 140 metrov alebo viac. Dôvodom je, že takýto asteroid má potenciál narobiť škody veľkého rozsahu po dopade na Zem. Len pre zaujímavosť, asteroid o veľkosti jedného kilometra, ak by narazil do Zeme, tak by mohlo dôjsť k zmene klímy. Takéto skaly si k nám nájdu cestu približne raz za milión rokov. 

Otázkou zostáva, kedy na Zem dopadol asteroid, ktorý napáchal reálne škody? Na túto otázku nie je tak jednoduché odpovedať, vysvetľuje Brozovicová.

„Pri takejto udalosti musíme ísť ďaleko do minulosti,“ odpovedala Brožovicová. „Tie staré krátery nie je ľahké spozorovať. Nachádzajú sa hlboko pod sedimentmi alebo môžu byť na dne oceánov,“

Počas skorých rokov Zeme bola planéta zúrivo bombardovaná masívnymi starovekými asteroidmi,10-krát častejšie, ako sa predtým verilo – a mohlo to spôsobiť, že planéta nebude schopná podporovať život. Aktuálne k Zemi letí asteroid 4660 Nereus, rovnako označovaný aj ako 1982 DB, ktorý je veľký približne ako Eiffelova veža. Mal by okolo Zeme preletieť v priebehu decembra tohto roka. Našťastie, tento asteroid nie je pre nás reálnou hrozbou. Dôvodom je, že preletí okolo nás vo vzdialenosti približne 3,9 miliónov kilometrov. Pre porovnanie, Mesiac, naša prirodzená družica, je od nás vzdialenou približne 385 tisíc kilometrov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre