NASA nestíha pristátie na Mesiaci: Zachráni ich Elon Musk?

Nedávna správa zmarila plány vesmírnej agentúry na pristátie v roku 2024. Môže za to pomalý vývoj skafandrov.

NASA
Zdroj: flickr.com (Cristiano Betta) (CC BY 2.0)

Ambiciózny plán americkej vesmírnej agentúry, NASA, tvrdí, že astronauti by mali opäť pristáť na povrchu Mesiaca do roku 2024. Podarí sa im stihnúť tento termín?

Portál Universe Today píše o nedávnych problémoch, ktorým musela vesmírna agentúra čeliť. Úrad generálneho inšpektora vydal správu v ktorej sa píše, že ich nový model vesmírneho skafandra xEMU (pozn. redakcie: Exploration Extravehicular Mobility Unit) nebude včas pripravený. Na chvíľu hrozilo (a možno ešte stále hrozí) že sa dlho očakávané pristátie na Mesiaci nepodarí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na pomoc ale prichádza Elon Musk, ktorý dal vesmírnej agentúre zaujímavú ponuku. NASA má možnosť prenechať vývoj skafandrov jeho spoločnosti, SpaceX, čo by pomohlo vesmírnu agentúru dostať na pôvodný plán.

Skafander novej generácie

Vývoj skafandra novej generácie, xEMU, začal ešte v roku 2007. V tej dobe bol vývoj obleku súčasťou programu Constellation, čo bola v podstate prvá snaha NASA pracovať na návrate na Mesiac. Naplno sa nápad nového skafandra rozvinul až v roku 2017. Nové skafandre majú podobný dizajn ako skafandre typu EMU, ktoré sa používali posledných 45 rokov.

xEMU sú navrhnuté tak, aby poslúžili astronautom pri širokej škále misií. Odborníci nové skafandre navrhujú tak, aby zohľadnili všetko, čo sa dozvedeli od čias misií Apollo. Nový dizajn zdôrazňuje bezpečnosť a mal by ochrániť astronautov pred ostrým a drsným mesačným prachom.

Nový skafander zároveň vyrieši hlavný problém, ktorý mali astronauti na Mesiaci, a to ten, že sa nemohli v starých skafandroch poriadne pohybovať. Na povrch Mesiaca museli našľapovať opatrne a zložité „manévre“ často končili pádom, z ktorého sa len ťažko dostávali späť na nohy. Nový skafander by mal ponúknuť oveľa väčšiu mobilitu.

Zároveň pôjde o univerzálnu veľkosť, ktorá sadne každému, čo vyrieši mnohé ďalšie komplikácie. Príkladom je incident z roku 2019, kedy bola zrušené čisto ženská vesmírna prechádzka, pretože na palube ISS nebolo dostatok skafandrov strednej veľkosti. Najväčším kladom je, že sú skafandre xEMU modulárne, čo znamená že ich časti môžu byť prispôsobené rôznym podmienkam, napríklad vesmírnej stanici, Mesiacu, alebo aj Marsu.

Prísne termíny

Skafandre mali byť pripravené v novembri 2024, vo fáze príprav na misiu Artemis III, ktorá vráti ľudí na povrch Mesiaca. Nedávna správa ale konštatovala, že skafandre nebudú pripravené načas. Môže za to nedostatok financií, dopady pandémie a technologické problémy, ktoré neboli vyriešené. Podľa správy ale nie sú skafandre jediným problémom, ktorý delí NASA od Mesiaca.

Vesmírny reportér, Michael Sheetz poukázal na to, že súčiastky do nového skafandra dodáva až 27 rôznych spoločností, na čo reagoval sám Elon Musk.

„Myslím, že máte v kuchyni veľa kuchárov,“ vyjadril sa cez sociálnu sieť Twitter.

Zároveň napísal, že by sa jeho spoločnosť, SpaceX, mohla o výrobu skafandrov postarať, ak by bolo treba. Momentálne NASA zvažuje možnosti a rozpočet. Ich ciele sú pevne stanovené na rok 2024, no čas sa kráti a vesmírna agentúra bude nútená osloviť aj súkromné spoločnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre