NASA musí čeliť kurióznemu problému, ktorý ohrozuje budúce vesmírne misie

Obsadzovanie pracovných pozícií nie je problémom iba na bežnom pracovnom trhu. S veľkým nedostatkom pracovníkov sa trápi aj NASA.

Kozmonaut
Zdroj: flickr.com (jasbond007) (CC BY-NC 2.0 DEED)

Americká vesmírna agentúra NASA má naozaj kuriózny problém ohrozujúci budúcnosť ambicióznych vesmírnych misií. Je ním nedostatok pracovníkov, respektíve, nedostatok tých najpotrebnejších a najkľúčovejších zamestnancov vesmírnej agentúry – astronautov. Tých za posledné desaťročie ubudol rekordný počet a momentálne sa agentúra ani z ďaleka nechytá na počet astronautov z čias najväčšieho obsadenia pracovných pozícií na prelome tisícročí.

Najmenej astronautov za posledných 50 rokov

NASA vo svojej najnovšej správe (via Futurism.com) informovala o aktuálnom počte zamestnancov, teda aj samotných astronautov. Správa iba odzrkadľuje krutú realitu a pre budúce misie americkej vesmírnej agentúry naozaj kritickú situáciu. V radoch agentúry momentálne figuruje iba 44 astronautov, najmenej od 70 rokov minulého storočia. Pre porovnanie, na prelome tisícročí mala agentúra rekordných 150 astronautov. Po najlepších rokoch z pohľadu prebytku astronautov však prišiel pre agentúru veľký zlom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kancelária astronautov vypočítala, že veľkosť zboru by sa presne rovnala počtu miest na letový zoznam, ktoré bude NASA potrebovať vo fiškálnom roku 2022. V dôsledku toho agentúra nemusí mať k dispozícii dostatočný počet ďalších astronautov pre neočakávané výpadky pracovných síl a preradenie posádky alebo pozemné úlohy, ako je zapojenie sa do vývoja programu, personálne obsadenie vedúcich a styčných pozícií astronautskej kancelárie alebo prípadní hovorcovia agentúry, informuje NASA vo svojej správe.

Zlom nastal po stopke pre misie Space Shuttle

I keď americká NASA má vo svojich radoch momentálne kriticky nízky počet astronautov, nie je to pre ňu žiadna svetoborná novinka. Agentúra totižto už od roku 2004 zaznamenáva naozaj obrovský odliv aktívnych astronautov. Od roku 2004 až do roku 2012 z radov agentúry odišlo až 11,1% astronautov ročne, čo značí približne 10 astronautov odchádzajúcich do dôchodku každý rok. Za rýchlym úbytkom astronautov je najmä pomalé ukončenie všetkých misií Space Shuttle, ku ktorému došlo práve v spomínanom období.

Ohrozené sú budúce misie

Podľa očakávaní by sa však mohla situácia s astronautmi čoskoro obrátiť dobrým smerom. NASA totižto už minulý mesiac oznámila nové kolo nadchádzajúcich astronautov. Samozrejme, ich výcvik potrvá pomerne dlhú dobu. Nadchádzajúce misie tak stále môžeme považovať za ohrozené, čo pripustila aj samotná NASA.

„Vo svetle rozširujúcich sa možností vesmírnych letov, ktoré sa očakávajú pre misie Artemis, môže byť zbor v budúcnosti vystavený riziku nesprávneho usporiadania, čo bude mať za následok rušivé reorganizácie posádky alebo oneskorenia misie.“

Najväčším orieškom bude určite personálne obsadenie misií Artemis, ktorých prvých cieľom je opäť priniesť ľudskú posádku na povrch Mesiaca. Už podľa slov NASA je jasné, že v budúcnosti môžeme očakávať oneskorenie niektorých misií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre