SpravodajstvoVeda a výskum

NASA: Meteor o sile 10 atómových bômb vybuchol nad územím Ruska

Vesmír, pre mnohých z nás je veľkou neznámou, a to aj napriek tomu, že je to téma, ktorá zaujme na prvé počutie.

Najnovšie portál Futurism.com odvolávajúc sa na BBC prišiel s reportom, že koniec minulého roka bol „rušnejším“ ako obyčajne. Nad územím Ruska totiž vybuchol meteor, ale nie hocijaký. Počas výbuchu sa uvoľnilo enormné množstvo energie, ktoré možno prirovnať energií rovnajúcej sa 10-násobku atómovej bomby, ktorá bola zhodená na japonské mesto Hirošima.

Túto ohnivú guľu sa podarilo zachytiť nad územím Severného Pacifiku japonskému satelitu Himawari. Pozrieť i ju môžete nižšie (pozn. redakcie: na fotografie nižšie sa musíte dobre zapozerať).

Enormný výbuch uvoľnil takmer 2-stovky kiloton energie

Výbuch meteoru nastal vo výške 25,6 kilometrov nad povrchom Zeme. Celkovo sa uvoľnilo neuveriteľných 173 kiloton energie. Pre porovnanie, na Hirošimu 6. augusta 1945 bola zhodená atómová bomba, ktorá vybuchla energiou 15 kiloton, čo predstavuje dostatok energie, aby zamávala s väčšinou miest na Zemi.

Nejedná sa však o najsilnejší výbuch aký si pamätáme. V roku 2013 sme mohli zaznamenať apokalyptickú ohnivú guľu, ktorá počas výbuchu uvoľnila 440 kiloton energie. Stalo sa tak nad územím Čeľabinska (Rusko).

Výbuchy meteorov v našej atmosfére nie sú ničím neobvyklým. Monitorujeme ich od roku 1988. Nižšie si môžete pozrieť náhľad výbuchov meteorov, ktoré sa nám podarilo doteraz zaznamenať.

vybuchy meteorov
Zdroj: cneos.jpl.nasa.gov/fireballs/

Zdroj: via Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close
Pracovné ponuky