NovinkyVeda a výskum

Dosiahli sme ďalší míľnik! Planétu Mars môžeme spoznávať o čosi lepšie

Keď príde reč na planéty na slnečnej sústavy tak mnohí „stratia“ reč. Je to logické, táto téma je tak komplexná, že mať v nej prehľad nie je jednoduché. Posledné mesiace sú však jedny z najdynamickejších.

Okrem súkromných spoločností, ktoré sa snažia dosiahnuť povrch Marsu sa darí aj NASA (americký Národný úrad pre letectvo a vesmír). Pred pár dňami obehli svet fotografie zamrznutého kráteru Korolev, ktorý uchvátil státisíce ľudí. Začiatkom mesiaca sme zas mohli prvýkrát v histórii vypočuť „zvuk“ Marsu.

Najnovšie sa NASA podarilo umiestniť na Marse seizmometer, prostredníctvom ktorého budeme môcť skúmať „pulz“ planéty. Vďaka tomu sa budem môcť viac dozvedieť o hĺbkovom interiéri Červenej planéty. Dokonca aj to či obsahuje vodu.

Spoznanie Marsu nám leží pri nohách

Seizmometer plní dôležité funkcie. Prostredníctvom neho je možné počúvať pohyby zeme, známe ako „marsquakes“. Vďaka tomu vedci budú môcť skúmať jednotlivé vrstvy, z ktorých sa skladá Mars. Vo výsledku nám tento prístroj tak bude schopný povedať či sa v povrchu Marsu nachádzajú len pevné časti alebo aj tekuté. Jedným z ďalších prístrojov, ktoré sa najbližšie dostatnú na povrch Marsu je „Het probe“, teda tepelná sonda, ktorá bude zas skúmať teplo.

Zdroj: Futurism.com

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close