SpravodajstvoVeda a výskum

NASA ide testovať „podvodný rover“ BRUIE, ktorý bude hľadať známky po živote pod povrchom mesiacov planét Saturn a Jupiter

NASA sa púšťa do testovania podvodného rovera BRUE, ktorý by mal v budúcnosti hľadať život pod povrchom mesiacov Európa a Encleadus.

Počas misie Cassini, americká NASA prišla k  zaujímavému objavu. Na jednom z mesiacov Saturnu našli vodu v plynnom skupenstve, ktorá sa predrala na povrch. Výsledky naznačujú, že Encleadus (pozn. redakcie: názov mesiaca) skrýva pod svojim povrchom oceán. Rovnako je na tom aj jeden z  mesiacov Jupitera, Európa.  Na týchto dvoch telesách by tak teoreticky mohli byť podmienky vhodné pre život a molekuly, nachádzajúce sa v ľadovej vode.

Pátranie po mimozemskom živote

Na základe týchto zistení sa NASA rozhodla skonštruovať „podvodný rover“, špeciálne určený na „lov“ mimozemského života. Mesiace Európa a  Encleadus sú na to najvhodnejšie ciele. Podmorský rover BRUIE (pozn. redakcie: Buoyant Rover for Under-Ice Exploration), podstúpi testovaciu misiu v ľadových vodách Antarktídy, aby vedci zistili, ako bude fungovať v nepriaznivých podmienkach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ponoroka NASA BRUIE_20191118b-16 (1)
Zdroj: NASA (jpl)

Na mieste vedci vyvŕtajú do ľadu diery a  ponoria BRUIE do vody. Následne čaká robota hneď niekoľko testov, počas ktorých vyskúšajú jeho schopnosti, senzory a postupne budú robiť zmeny, dokým nebude stroj schopný vydržať v ľadovej vode celé mesiace.  Potom ho vyšlú na jeden z mesiacov, do oblasti, kde sa stretáva voda s  ľadom.

BRUIE
Zdroj: NASA (jpl)

„Väčšina ponoriek má problém v tejto oblasti. Buď im robia problém oceánske prúdy, alebo minú príliš veľa energie na udržanie svojej pozície,“ vyjadril sa inžinier Andy Klesh.

Testovanie tohto podmorského rovera bude prebiehať v antarktických vodách, ktoré sú najbližším analógom Zeme k  ľadovým moriam pod povrchom mesiaca, vďaka čomu sú ideálnym testovacím miestom pre technológiu BRUIE.

„Ľadové škrupiny pokrývajúce tieto vzdialené oceány slúžia ako okno do oceánov nižšie a chémia ľadu by mohla pomôcť ponúknuť živiny potrebné pre život…“ hovorí Kevin Hand, výskumný pracovník NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close