SpravodajstvoVeda a výskum

NASA hľadá pomoc komerčných firiem, aby im pomohli so zostrojením nového lunárneho vozidla

Misia Artemis plánuje v najbližších rokoch vrátiť ľudí na povrch nášho prirodzeného "satelitu" Zeme

Misia americkej vesmírnej agentúry NASA, Artemis, plánuje rozbehnúť dekádu plnú objavov. Ich cieľom je v rámci príprav misie na Mars opäť navštíviť mesačný povrch a naučiť sa využívať jeho zdroje. Agentúra sa so žiadosťou o pomoc obrátila na americké spoločnosti a žiada od nich nápady na zostrojenie mesačného vozidla.

Najprv žiadajú koncepty robotických vozidiel, ktoré by prevážali po povrchu rôzne nástroje a vykonávali dôležité vedecké výskumy. Taktiež by malo byť vozidlo schopné prejazdu po rôznych typoch terénu a dostať sa na miesta, kde ľudia nemôžu.

„Misiou Artemis sa vraciame späť na povrch Mesiaca. Hľadáme nové a inovatívne prístupy, ktoré by nám umožnili operovať kdekoľvek na Mesiaci,“ povedal Steve Clarke, z direktoriátu vedeckých misií.

Aby sa mohlo rozšíriť pole pôsobnosti prvej ženy a ďalšieho muža na povrchu Mesiaca, hľadá NASA špičkovú komerčnú technológiu, ktorá by im pomohla zostrojiť nové lunárne vozidlo. Bude sa jednať o neuzavretý rover, ktorý pomôže astronautom preskúmať južný pól Mesiaca.

Lunárne vozidlo sa im osvedčilo už v minulosti. Pred príchodom astronautov bolo na Mesiac umiestnené vozidlo, ktoré drasticky zväčšilo územie, ktoré boli schopní astronauti preskúmať. NASA hľadajú expertízu spoločností zameriavajúcich sa na terénne vozidlá, elektrické vozidlá a oveľa viac. Ide  o oblasť, ktorá nie je vyhradená jedine pre vesmírnych inžinierov.

Zväčšením mobility astronautov posilňuje NASA program svojej najnovšej misie. Mesiac poslúži ako testovacie územie predtým, než pošlú prvých astronautov na povrch Marsu. Cesta na Mars by sa mala podľa predbežných plánov odohrať okolo roku 2030.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close