SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

NASA: „Crew Dragon produkuje viac energie, ako sme očakávali“

Kozmonauti by teoreticky mohli byť pripojení k ISS výrazne dlhšie, ako sa plánovalo

Po tom, ako americká NASA v spolupráci so spoločnosť SpaceX úspešne poslala dvoch kozmonautov, Bob Behnkena a Doug Hurleya na Medzinárodnú vesmírnu stanicu tak hovorí, že „zaparkovaný“ modul Crew Dragon generuje viac energie, ako očakávali.  Na tému upozorňuje portál space.com.

Steve Stich, manažér NASA, hovorí, že modulu Crew Dragon sa darí veľmi dobre. Ďalej dodáva, že solárne panely generujú oveľa viac energie ako očakávali.

„Učíme sa veľa veci o tom ako funguje, zatiaľ však nie je nič, z čoho by sme mali obavy.“ Stich ďalej hovorí: „Učíme sa ako ovládať jednotlivý systémy, ohrievače, aké tepelné vlastnosti má modul, keď prechádzame zmenami na obežnej dráhe…“ pričom dodáva: „Sme prekvapení z toho, že Crew Dragon vyrába viac energie, ako sa očakávalo.“

Stich ďalej dodal, že v praxi to znamená, že na obežnej dráhe by kozmonauti mohli teoreticky zotrvať dlhšie ako bolo plánované. Konkrétne spomínal, že pripojení k ISS by mohli zostať približne o 114 dlhšie, ako bolo pôvodne plánované.

Pred návratom ich čaká ešte množstvo testov

Pred návratom späť na Zem kozmonautov čaká však ešte viacero náročných testov. Jedným z nich bude napríklad „vyskúšanie“ života 4 kozmonautov v module Crew Dragon, ktorí budú musieť robiť všetky každodenné činnosti – spánok, hygienu, precvičia si núdzové postupy a podobne, aby zistili, aký reálny komfort čaká budúce misie pri „naplnenejšom stave“. Test sa odohrá už 4. júla.

Tým to však nekončí. Posádka má pred sebou viacero ďalších testov. Od odpojenia sa od ISS, deorbitácie, cez samotné pristátie, až po zotavenie kozmonautov na Zemi.

„Pripojili sme sa a odpojili s Demo-1 [skúšobný let v roku 2019] bez posádky kozmickej lode, pričom celý proces prebiehal veľmi dobre,..“ povedal Stich pre agentúru Space.com, dodal však: „Tentokrát to však zahŕňa Boba a Douga. Návrat na Zem bude teda zahŕňať celý rad ďalších bezpečnostných prvkov vrátane klimatizačného systému, ktorý bude musieť pracovať aj po pristátí  a nehovor viac o skafandroch posádky.“

Mimochodom, predbežný dátum návratu kozmonautov späť na Zem je naplánovaný na začiatok augusta.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close