NASA čoskoro ukáže laser, ktorý zmení spôsob komunikácie naprieč vesmírom

NASA informuje o novej laserovej technológii, ktorou nahradí aktuálne využívanú rádiofrekvenčnú technológiu, prostredníctvom ktorej prebieha komunikácia naprieč vesmírom.

NASA Laserova komunikacia
Zdroj: NASA

Americká NASA sa už čoskoro chystá odkryť novú laserovú technológiu, ktorá nám umožní bohatší prenos dát naprieč vesmírom. Informuje o  tom samotná vesmírna agentúra prostredníctvom svojich stránok.

Laserová komunikácia zmení spôsob, ako komunikujeme s vesmírnymi objektmi

V súčasnosti NASA využíva na komunikáciu rádiofrekvenčnú komunikáciu na odosielanie údajov do a z vesmíru. Nová technológia vo výraznej miere zmení to, ako komunikujeme s vesmírnymi sondami, loďami a ďalšími vesmírnymi objektami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA ďalej vysvetľuje, že infračervené svetlo používane na laserovú komunikáciu má niekoľko významných rozdiel od rádiových vĺn. Hlavnou výhodou však je, že infračervené svetlo zhromažďuje údaje do výrazne užších vĺn, čo sa pretavuje v schopnosť pozemských prijímačov prijímať výrazne viac údajov, ako tomu bolo doposiaľ. 

Rovnako tento typ komunikácie v porovnaní s rádiofrekvenčným spôsobom poskytuje „menšie“ stopy, ktoré môžu minimalizovať rušenie alebo drastickým spôsobom zvýšiť bezpečnosť komunikácie prostredníctvom zmenšenia geografickej oblasti, kde by niekto mohol zachytiť komunikačné spojenie.

Na to, aby však mohla byť táto technológia využitá v praxi, tak laserový komunikačný ďalekohľad smerujúci k pozemskej stanici, musí byť presne namierený k Zemi, keď vysiela z tisícov alebo miliónov kilometrov.

„Odchýlka čo i len zlomok stupňa môže mať za následok, že laser úplne stratí cieľ.“ píše NASA v publikovanej správe.

Laserova komunikacia_vesmir_NASA (1)
Zdroj: NASA

Americká NASA ďalej vysvetľuje, že táto technológia bude schopnou prenášať približne 10 až 100-krát viac údajov späť na Zem, ako aktuálne využívaná technológia. Rovnako bude vyžadovať menší výkon, či samotná technológia bude skladnejšou. Vďaka tomu budúce vesmírne misie, budú môcť obsahovať viac vedeckých prístrojov.

„S touto preukázanou schopnosťou môžeme začať implementovať laserovú komunikáciu na viacerých misiách, čo z nej urobí štandardizovaný spôsob odosielania a prijímania údajov.“ hovorí David Israel v Goddardovom vesmírnom letovom stredisku NASA.

NASA dodáva, že technológia bude zavádzaná do praxe postupne pričom začne tak robiť už v dohľadnej dobe. Konkrétne spomína 23. jún, kedy sa dostane   do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre