Naša činnosť je podobná, ako asteroid, ktorý vyhubil dinosaury. Voda v oceánoch už začína byť kriticky teplá

Ľudstvo má na svojom konte ďalší neslávny úspech spojený s ničením prírody v našom okolí. Naša planéta už dlhšiu dobu nič horšie nezažila.

asteroid letiaci k zemi dinosaury
Zdroj: YouTube (Your Discovery Science)

Ťažko zvrátiteľné klimatické zmeny spôsobené ľudskou činnosťou sú už nespochybniteľným faktom, s ktorým sa musíme ako ľudstvo vysporiadať. I keď si tento fakt stále málokto z nás uvedomuje, naša činnosť mimoriadne zaťažuje svet okolo nás a to až v takej miere, že si to ťažko predstaviť. Naše obavy na takmer mesačnej báze potvrdzujú aj štúdie z celého sveta. Častokrát sa zameriavajú na hynutie rôznych druhov živočíchov, znečistenie či stratu biodiverzity. Práve o tieto oblasti sa najnovšie zaujímali aj vedci z Princetonu.

Najhoršie časy od stretu s asteroidom

Správa vedcov z Princetonu (via Futurism.com) rozhodne neprináša žiadne dobré správy. Tím výskumníkov sa vo svojej najnovšej štúdii zameral najmä na skúmanie emisií uhlíka a ich dôsledkov na našu planétu. To, že sú emisie uhlíka už za hraničnými hodnotami zrejme neprekvapí nikoho. Čo je však zarážajúce je silné porovnanie našej činnosti s historickými udalosťami, s ktorými sa naša Zem musela vo svojej histórii potýkať. Podľa vedcov je totižto oceánsky život v najväčšom ohrození za posledných 66 miliónov rokov. Nič horšie totižto naša Zem od stretu s asteroidom, ktorý vyhubil dinosaury, nezažila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Keďže emisie skleníkových plynov naďalej otepľujú svetové oceány, morská biodiverzita by mohla v priebehu niekoľkých nasledujúcich storočí klesnúť na úroveň, ktorá nebola zaznamenaná od vyhynutia dinosaurov,“ píšu vedci v správe.

Oceánom dochádza kyslík

Najviac ohrozené sú podľa vedcov tropické a polárne oblasti. V prípade, že sa v blízkej budúcnosti nezačnú dôsledne kontrolovať úrovne emisií uhlíka a nedôjde k zmene trendu, tieto zóny utrpia vážne straty biodiverzity. Na stole sú obavy z masového vymierania určitých druhov, najmä v oceánoch a moriach. Práve morský život je úzko spojený s určitými teplotnými úrovňami. Už pri malých zmenách teplôt vody totižto dochádza k zníženiu koncentrácii kyslíka v morskej vode. Morské živočíchy ako aj ich potrava sa tak doslova časom udusia, čo možno pozorovať už dnes.

„Extrémne otepľovanie by viedlo ku klimatickým vyhynutiam, ktoré by sa koncom storočia vyrovnali všetkým súčasným ľudským stresorom dohromady,“ uviedol v tlačovej správe spoluautor štúdie Justin Penn.

Čas stále máme, no naša reakcia je v nedohľadne

Vedci však v závere svojej štúdie dodali aspoň štipku nádeje. Podľa ich slov máme stále čas na to, aby sme dokázali zabrániť najhorším možným scenárom. Trajektória emisií CO2 je údajne stále zvrátiteľná, no naše konanie musí byť rýchle. I keď sa vo svete stále viac skloňujú zelené témy, od zvrátenia hrozných dopadov na prírodu na našej planéte sme stále vzdialení na míle ďaleko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre