NASA chce zistiť či sa dá na povrchu Mesiaca stavať. Dopomôcť jej má k tomu spoločnosť Catepillar

NASA chce, aby jej spoločnosť Caterpillar pomohla vyvinúť autonómne stavebné mechanizmy, ktoré by boli schopné fungovať na povrchu Mesiaca.

NASA chce na mesiaci stavat
Zdroj: pixbay.com (Ponciano), úprava: Vosveteit.sk

NASA sa púšťa v  kooperácii s ikonickou spoločnosťou Caterpillar do ambiciózneho projektu, v rámci ktorého chcú zistiť či je možné na povrchu Mesiaca stavať.

Caterpillar je stavebná spoločnosť, ktorej gro biznisu tvorí navrhovanie a  výroba ťažkých mechanizmov ako sú napríklad stavebné a  banské stroje, motory a podobne. Spoločnosti však nie sú cudzie ani iné odvetvia, napríklad od roku 2013 spoločnosť vyrába aj vysoko odolné smartfóny určené do toho najnáročnejšieho prostredia, teda na stavby. Vráťme sa však späť k téme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autonómne stroje? Prečo nie

Portál Futurism.com, ktorý upozorňuje na kooperáciu NASA a  Caterpillar píše, že spolupráca má spočívať v navrhnutí stavebných strojov, ktoré by boli schopné na povrchu Mesiaca kopať, ťažiť a prípadne aj budovať stavby. Na to nadväzuje aj hlavný cieľ projektu – dokážeme na povrchu Mesiaca postaviť základňu z materiálov, ktoré sa tam nachádzajú? Podľa vedcov by sme totiž teoreticky mohli nájsť všetky potrebné suroviny pod povrchom Mesiaca na možnú stavbu základne.

Portál ďalej píše, že NASA a  Caterpillar už majú za sebou viacero spoluprác na projektoch v oblasti robotiky. Autonómne schopnosti sú však niečo nové  a nezvyčajné pre stavebné spoločnosti.

„Existuje veľa synergií medzi tým, čo NASA potrebuje na splnenie cieľov prieskumu a technológiami spoločnosti Caterpillar, ktoré sa každý deň používajú na Zemi,“ uviedla hovorkyňa NASA Clare Skelly.

Caterpillar však už má nejaké skúsenosti s  autonómnymi systémami. Spoločnosť v súčasnosti má 2 autonómne vozidlá. Prezrádza Michael Murphy pre portál cnbc.com, riaditeľ spoločnosti v oblasti vývoja nových technológií.

„Začiatkom 90. rokov sme mali v lome v Texase dva jazdiace autonómne ťahače.“

Portál ďalej píše, že vývoj autonómnych strojov je budúcnosťou ťažobného (a stavebného) priemyslu. V  súčasnosti údajne viacero stavebných spoločností už pracuje na vývoji tohto typu strojov. Dôvodom má byť rýchla transformácia tohto odvetvia priemyslu,  ľudí totiž ubúda, ale práce nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre