SpravodajstvoVeda a výskum

NASA chce v ruskom laboratóriu testovať život v izolácii. Chce napodobniť podmienky misie, ktorej cieľom je Mars

Ich cieľom je otestovať vplyv zvláštneho prostredia na človeka

Nepovažujete sa za veľmi sociálny typ? NASA momentálne hľadá ľudí, ktorí by strávili 8 mesiacov zamknutých v ruskom laboratóriu, kvôli novému experimentu.

Keď sa ľudstvo rozhodne vydať sa na Mars, musia byť pripravení na dlhú cestu a ešte dlhší čas, strávený na vzdialenej planéte. Momentálne sa pokúša NASA so svojim programom Artemis dostať ľudí späť na Mesiac, prvýkrát od misie Apollo 17, v roku 1972. Hlavným cieľom programu Artemis je cesta na Mesiac, avšak americká vesmírna agentúra má v pláne oveľa väčší cieľ. Je ním cesta ľudskej posádky na nášho vesmírneho „suseda“ Mars, k čomu by mohol dopomôcť práve Mesiac, ak by sa nám tam podarilo vybudovať vesmírnu stanicu. Píše o tom portál Space.com.

Život v uzavretom priestore nie je vôbec jednoduchým

Cesta na červenú planétu nebude jednoduchá a astronauti sa budú musieť naučiť vydržať dlhú dobu v uzavretom priestore. Ide o misie, ktoré otestujú ako fyzické, tak aj duševné schopnosti človeka. Od posádky sa totižto vyžaduje vykonávanie dôležitého vedeckého výskumu v zložitom prostredí.

V novom experimente, ktorý vzniká v spolupráci medzi Ruskom a NASA bude posádka žiť v uzavretom stredisku, v ruskom biomedickom inštitúte. Toto stredisko bolo v roku 2011 použité počas experimentu, v ktorom Rusko vytvorilo prostredie, pripomínajúce ubytovací modul na Marse. Tento experiment je známy aj pod menom Mars500. V ňom musela posádka stráviť 520 a 105 dní vo vnútri strediska, v dvoch odlišných misiách. ako to vyzeralo, sa môžete pozrieť nižšie vo videu.

8 mesiacov v izolácii

Dobrovoľníci, ktorí sa zúčastnia pripravovaného experimentu americkej vesmírnej agentúry strávia 8 mesiacov v uzavretom stredisku, ktorý má mať podľa vyjadrenia „Podobné podmienky, akým budú čeliť astronauti v budúcich misiách na Marse.“ Posádka bude po dobu týchto mesiacov žiť spolu v izolácii a popritom pracovať na vedeckom výskume. Prečo chce ale NASA izolovať ľudí?

Životom a prácou v prostredí, pripomínajúcom Mars môžu výskumníci z vesmírnej agentúry pozorovať fyziologické a psychologické vplyvy izolácie na človeka. Podľa informácií pôjde o misiu na Zemi, ktorá však napodobňuje podmienky, s akými by sa astronauti stretli na mesačnom povrchu, či Marse. Tieto cvičenia pomôžu astronautom vykonávať vedecké experimenty v inom prostredí, ale zároveň ukážu výskumníkom, aké sú dlhodobé vplyvy zvláštneho prostredia na človeka.

Na to, aby ste sa mohli do projektu prihlásiť potrebujete vedieť plynule rozprávať po Rusky a Anglicky a mať doktorát, či dôstojnícky výcvik. Tých, ktorých NASA do projektu vyberie však budú za svoje služby kompenzovaní.

Zdroj: NASA

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close