NASA chce použiť „gravitačný prak“ na dobehnutie medzihviezdnych objektov

Ide o futuristický koncept, ktorý si získal pozornosť americkej NASA

Oumuamua
Zdroj: NASA

Tím výskumníkov z MIT navrhuje použiť na „dobehnutie“ medzihviezdnych objektov manéver, ktorý sa nazýva gravitačný prak.

Inými slovami, tím sa chce vydať bližšie preskúmať kométy, ktoré prileteli do našej Slnečnej sústavy z ďalekého vesmíru a u nás sa zdržia len krátku dobu, než zase odletia do neznáma. Gravitačný prak, manéver ktorý chcú použiť, využíva na zmenu trajektórie satelitu gravitačné pole planéty. Ide o prehnaný koncept, ktorý ale upútal pozornosť americkej NASA. Tá dala tímu grant v rámci ich programu Inovatívnych pokročilých konceptov. Tento program podporuje futuristické koncepty, ako napríklad využitie mesačného krátera ako rádiový teleskop.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď je reč o medzihviezdnych objektoch, hovoríme o objekte Oumuamua, ktorý sa objavil po prvýkrát v roku 2017, alebo kométe 2I/Borisov. Vedcov fascinuje netradičná trajektória daných objektov, ktorá prezrádza ich pôvod zo susednej hviezdnej sústavy, píše portál Futurism.

„Zachytiť medzihviezdne objekty zo Zeme je naozaj zložité. Väčšinou bývajú tak malé, že ich musí Slnko osvietiť pod určitým uhlom, aby ich dokázali teleskopy zachytiť. Ďalším problémom je, že sa pohybujú nesmierne rýchlo. Je takmer nemožné zorganizovať a vyslať do vesmíru misiu v takom malom časovom okne, aké nám objekt dáva. Netrvá dlho a našu Slnečnú sústavu opustí,“ vysvetľuje Richard Linares, asistent profesora pre oddelenie Aeronautiky a Astronautiky na MIT.

Satelity vznášajúce sa vo vesmíre

Aby tieto obmedzenia odstránili, tím navrhuje použiť niekoľko statických satelitov, ktoré by využívali technológiu solárnych plachiet. Znamená to, že ich poháňa jedine radiácia zo Slnka. V prípade príležitosti sa tieto satelity aktivujú, vypustia nahromadenú energiu a využijú taktiež gravitáciu samotného Slnka, aby sa „vystrelili“ smerom ku objektu. Nebudú sa však pokúšať na ňom pristáť.

„Misie, pri ktorých len preletíte okolo objektu sú oveľa jednoduchšie, nemusíte brzdiť,“ hovorí Linares.

Satelit
Zdroj: futurism.com, MIT

Počas preletu sa pokúsi satelit zachytiť čo najviac fotografií. Štúdia objektu, ktorý sa ku nám dostal z inej sústavy by dokázala rozšíriť naše chápanie o tom, ako vznikajú planéty a ako sa vyvíjajú. Manéver gravitačného praku by nám taktiež umožnil skúmať, akým spôsobom by sme mohli poslať satelity do inej hviezdnej sústavy.

Zdroj: news.mit.edu

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre