SpravodajstvoVeda a výskum

NASA chce chrániť kozmické telesá. Prijala opatrenia hovoriace o zabráneniu kontaminácie vesmírnych telies

Vesmírna agentúra sa bližšie pozrela na Mesiac, ale aj na Mars

Americká vesmírna agentúra NASA odhalila nové nariadenia, ktoré budú slúžiť na ochranu Mesiaca a Marsu pred možnou kontamináciou.

Dva nové nariadenia boli predstavené 9. júla a upresňujú nové štandardy pre ľudské, či robotie misie. Tieto nariadenia vznikli za účelom zabránenia akýmkoľvek biologickým kontamináciám, ktoré by v konečnom dôsledku mohli zabrániť ďalšiemu vedeckému výskumu. V prípade Marsu sa ráta aj s tým, aby sa žiaden potenciálny biologický materiál nedostal naspäť na Zem. Píše o tom portál Space.

Nariadenia sa vytvorili pre tri špecifické komunity, ktoré vo vesmíre operujú aj teraz. Bližšie sa k nim vyjadril aj administrátor NASA, Jim Bridenstine.

„Snažili sme sa vyvažovať záujmy vedeckej komunity, komunity zaoberajúcej sa vesmírnym prieskumom a aj súkromných spoločností, ktoré začínajú s operáciami vo vesmíre,“ hovorí Bridenstine.

Ochrana kozmického prostredia

Je dôležité, aby po sebe zanechali všetky budúce misie „sterilné prostredie.“ Vedci si musia byť istí že to, čo sa nájde na cudzích vesmírnych telesách, nie je niečo, čo sme tam priniesli my. Všetci zainteresovaní vo vesmírnych misiách budú musieť zaznamenať všetky biologické, aj nebiologické substancie, ktoré by mohli nechať stopu na Mesiaci. V opačnom prípade by išlo o problém pre budúce vedecké výskumy.

„Vydávame sa na Mesiac…. Chceme na Mesiaci aj ostať a preto ho musíme chrániť. Niektoré oblasti si vyžadujú väčšiu pozornosť, aby sme dokázali zabrániť biologickej kontaminácii,“ pokračuje Bridenstine.

Nariadenia, hovoriace o Mesiaci, sa delia na dve kategórie. Prvá kategória zahŕňa väčšinu Mesiaca. Sú to oblasti, ktoré si vyžadujú minimálnu mieru ochrany. V kategórii 2 nájdeme napríklad polárne oblasti, pre ktoré budú platiť striktnejšie pravidlá ochrany.

Pravidlá týkajúce sa Marsu sú trochu komplikovanejšie. Okrem kontaminácie prostredia si budú musieť dať astronauti pozor aj na to, aby nič nepriniesli domov. Ďalším problémom je aj to, že na Marse existuje ešte veľa vecí, ktoré nepoznáme. Nariadenia americkej NASA však nie sú vytesané do kameňa a v prípade potreby existuje priestor na prípadné zmeny. Sám Bridenstine poznamenal, že pravdepodobne dôjde v budúcnosti k mnohým zmenám.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close