SpravodajstvoVeda a výskum

Náš Mesiac je mladším o milióny rokov, ako sme si doposiaľ mysleli. Tvrdia to nemeckí vedci

Na vznik našej prirodzenej družice sa pozreli trochu inak

Ukázalo sa, že Mesiac môže byť mladší, než sa predpokladalo, a to až o 85 miliónov rokov. V novej štúdii sa problému venujú výskumníci z German Aerospace Center.  Na tému upozorňuje portál space.com.

Zároveň sa im podarilo zistiť, že na Mesiaci sa kedysi dávno nachádzal obrovský oceán žeravej magmy. Pred miliardami rokov narazila do Zeme planéta o veľkosti Marsu a roztrhala ju na kusy. Z vesmírnych trosiek vzniklo nové teleso, náš Mesiac. V štúdii sa vedci zamerali na rekonštruovanie tejto udalosti. V minulosti sa predpokladalo, že Mesiac vznikol pred 4.51 miliardami rokov, avšak nemeckí vedci zistili, že vznikol pred 4.425 miliardami rokov. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aby sa vedcom podarilo odhaliť 85-miliónový sklz, použili matematické modely na zistenie zmien v kompozícii Mesiaca. Svoj výskum zakladali na myšlienke, že sa kedysi dávno na našej prirodzenej družici nachádzal magmový oceán. Následne zistili, ako v horúcej magme vznikali minerály a aj ako postupne chladli. Vytvorenú časovú os nasledovali až dokým sa nedostali k jeho vzniku.

„Materiál, ktorý po zrážke dvoch planét obiehal okolo zeme, bol extrémne horúci. Dosť horúci na to, aby vytvoril magmový oceán,“ hovorí planetárny vedec, Maxime Maurice.

„Porovnaním kompozície mesačných hornín spolu s kompozičným modelom lávového oceánu sa nám podarilo vrátiť sa v čase až ku vzniku spomínaného oceánu v čase, kedy vznikol Mesiac,“ vyjadrila sa spoluautorka štúdie, Sabrina Schwinger.

Ide o revolučný objav, pretože novozistený vek Mesiaca korešponduje s formáciou kovového jadra Zeme.

„Toto je prvýkrát čo môže byť vek Mesiaca priamo prepojený s udalosťou, ktorá sa odohrala na samom konci formácie Zeme, vzniku nášho jadra,“ hovorí profesor paleontológie na univerzite v Munsteri, Thorsten Kleine.

Nová štúdia bola publikovaná 10. júla v denníku Science Advances.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close