Veda a výskumVesmír

Naprieč celým vesmírom sa môže šíriť záhadný šum: Podarilo sa ho astronómom minulý rok zachytiť?

Nové dôkazy naznačujú, že vesmír je plný gravitačných vĺn, ktoré sa spájajú a vytvárajú kozmický šum.

V roku 2015 vedci objavili prvé gravitačné vlny, ktoré vytvorila dvojica čiernych dier na kolíznom kurze. Od tohto objavu začínajú astronómovia predpokladať, že je vesmír plný týchto úkazov.

Gravitačné vlny vznikajú po významnom kozmickom deji. Či už ide o zrážku dvoch čiernych dier alebo neutrónových hviezd, dokonca aj explóziu supernov. Každá takáto udalosť vytvorí vlnu, šíriacu sa naprieč vesmírom, píše portál Science Alert. Astronómovia predpokladajú, že keď sa nespočetné množstvo vĺn putujúcich vesmírom spojí, vznikne jemné šumenie, rozliehajúce sa naprieč kozmom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tento jemný šum by bol ale veľmi slabý a bolo by takmer nemožné ho zachytiť. Pred rokom sa to ale možno vedcom podarilo. Hoci výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné, International Pulsar Timing Array, spoločenstvo niekoľkých observatórií tvrdí, že tento objav potvrdzujú nové dôkazy. Ak sa ukáže, že je minuloročný objav skutočný, mohol by to byť obrovský krok pre astronómiu.

Minulý rok astronómovia pozorovali špeciálny druh neutrónových hviezd, ktoré sa označujú ako pulzary. Tieto hviezdy sa otočia okolo svojej osi v priebehu milisekúnd a zo svojich pólov vyžarujú intenzívne lúče rádiového žiarenia. Tieto záblesky vystreľujú do vesmíru s presným načasovaním, čo z nich robí užitočné hviezdy. Niektorí teoretickí fyzici navrhujú, že by mohli pulzary slúžiť ako forma vesmírnej GPS.

Pulzary ale môžu byť využité aj na pátranie po gravitačných vlnách. Tie totiž ohýbajú časopriestor a tak by teoreticky mohli jemne ovplyvniť načasovanie signálov pulzarov. Jeden pulzar toho sám o sebe veľa neprezradí, no ak je toto jemné vychýlenie pozorované pri viacerých hviezdach, môže to znamenať prítomnosť gravitačných vĺn.

Minulý rok astronómovia pozorovali skupinu pulzarov s frekvenciou 65 milisekúnd. Načasovanie, ktoré tieto pulzary vykazovali sedelo s teóriou o kozmickom šume, ktorý je tvorený gravitačnými vlnami. Pozorovanie samo o sebe ale nie je jednoznačným dôkazom o existencii kozmického šumu.

Je kozmický šum skutočný?

Napriek tomu môže ísť o stopu. Aby mohol byť objav potvrdený, vedci potrebujú vidieť konkrétny signál, pochádzajúci z párov pulzarov. Tento signál zatiaľ nezachytili, pretože je príliš slabý. Signál, ktorý astronómovia zachytili minulý rok ale môže byť typ signálu, ktorý uvidíme ako prvý.

„Ak existuje kozmický šum tvorený pomocou gravitačných vĺn, prvá stopa, naznačujúca jeho existenciu, by vyzerala rovnako ako signál, ktorý sme zachytili minulý rok,“ vysvetľuje astrofyzik Bhal Chandra Joshi.

Chandra Joshi dodáva, že vedci potrebujú viac dát. Na ich základe budú môcť vidieť priestorové korelácie, ktoré im definitívne potvrdia,či ide o kozmický šum. Tím vedcov ale musí zvážiť aj iné príčiny vzniku signálu.

Je možné, že signál nie je výsledkom kozmického šumu, ale deja, ktorý prebieha v individuálnych pulzaroch a nebol správne vysvetlený. Inými slovami povedané, vedcov čaká ešte veľa práce, než budú môcť s istotou povedať, že sa im podarilo odhaliť jemný kozmický šum.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close