Nákup smartfónu z Číny sa nie vždy musí vyplatiť: Na čo si dať pozor, aby sme nekúpili „nepoužiteľný“ telefón?

Kúpa smartfónu z Číny nemusí vždy prebehnúť hladko. Smartfónom totiž môže chýbať dôležité pásmo pre prijímanie 4G LTE signálu.

Čína sa rýchlo dostala medzi najlepších výrobcov smartfónov
Zdroj: Pixabay (Chickenonline), YouTube(Gadget 4 Deals), koláž: vosveteit.sk

Nákup smartfónov z Číny má nepochybne veľa výhod, ktoré nemôžeme poprieť. Na druhú stranu sa však nájdu i nevýhody, ktoré by nám mohli nakoniec prekážať. Najväčším problémom pre nás ako používateľov smartfónov v Európe môže byť absencia B20 pásma (ale aj iných) pre prijímanie 4G LTE signálu. Z tohto dôvodu pre nás nie je toľko atraktívna kúpa smartfónov z Číny a zatiaľ čakáme na predstavenie globálnych verzií smartfónov. Čo však toto B20 pásmo je a prečo by sme si mali počkať na globálne ekvivalenty zariadení? A aké obmedzenia by nás zasiahli ak by sme si smartfón kúpili z Číny už teraz? Na odpoveď sa teraz pozrieme spoločne.

Čo vlastne B20 pásmo je a prečo ho v smartfóne potrebujeme?

Pásmo B20 je jedno z najvyužívanejších telekomunikačných pásiem pre prijímanie 4G LTE signálu u nás. V Číne sa však nevyužíva a z tohto dôvodu ho smartfóny určené pre čínsky trh vlastne nepotrebujú. Na Slovensku však využívame pásma B3, B7 a B20 pre pripojenie prostredníctvom 4G LTE siete. A práve posledné spomínané pásmo chýba častokrát u čínskych verzií smartfónov. Príkladom je napríklad i séria Xiaomi 12, ktorá vyzerá veľmi atraktívne. Smartfónom zo série však taktiež chýba pásmo B20.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Posledné dve pásma sú totiž určené len pre prijímanie 4G LTE signálu v mestských lokalitách, no i to nie vo všetkých. Mimo mesta by sa tak jednoducho mohlo stať, že by ste chytili len slabší 3G signál či dokonca 2GAbsencia B20 pásma v novších smartfónoch možno pre Čínu teda neznamená nič, na druhú stranu by nám v Európe veľmi chýbalo.

Prečo spoločnosti toto pásmo nevyužívajú?

Počas posledných rokov sme boli zvyknutí na nákup čínskych verzií smartfónov z rôznych eshopov. Takýto nákup mal hneď niekoľko výhod, zariadenia boli lacnejšie, častokrát mali i lepšie špecifikácie a navyše bolo príliš jednoduché nainštalovať si európsku custom ROM. Toto sa však čínskym spoločnostiam nemusí veľmi páčiť a preto chápeme, že sa snažia obmedziť tieto predaje čínskych modelov do Európy. A ako lepšie by sa dali predaje obmedziť, než odstrániť zo smartfónov základné pásmo pre internet a volania.

Ako sme už spomínali, v Číne sa toto pásmo nevyužíva pre telekomunikácie. Pre čínskych zákazníkov preto absencia tohto pásma nič neznamená, zatiaľ čo nám by mohla prekážať. Proti dovozu smartfónov mimo Čínu bojuje i Xiaomi, ktoré sa tento rok rozhodlo pristúpiť práve k vynechaniu pásma B20 v smartfónoch. Niektorých používateľov to síce možno mohlo nahnevať, no my s tým nič nenarobíme. Neostáva nám nič iné ako si skontrolovať vlastnosti a kompatibilitu smartfónu predtým, než si ho z Číny kúpime. Pri kúpe globálnej verzie však máme istotu, že si nekúpime nepoužiteľný smartfón. Na tie si však budeme musieť chvíľu počkať.

Kupujete si smartfóny z Číny? Alebo si radšej počkáte na globálnu verziu smartfónu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre