SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Najznámejší svetoví hackeri #2

Hacker. Nadšený programátor, ktorého koníčkom je skúmanie a bádanie rôznych technológií. Má zvyčajne svoj vlastný jazyk, jedlo, históriu, zmysel pre humor, drogy, operačné systémy, hrdinov a nepriateľov, ale najmä etiku.

Hackeri rozdeľujú sa do troch skupín. Avšak nie všetci sú zlí. Tí, čo sa používajú sa na zlepšenie počítačovej bezpečnosti sa nazývajú „white-hat“ hackeri. Tí, ktorí to robia len pre zábavu, sa nazývajú „gray-hat“ hackeri. Tretí druh, to sú práve tí, ktorí sú častokrát znazornení vo filmoch. Sú to tí, ktorí majú nekalé úmysly. Sú to prezývaní „black-hat„.

Gary McKinnon

zdroj: unacknowledged.info

Gary McKinnon, na internet známy ako „Solo“, skoordinoval akciu, ktorá sa označuje za najväčší vojenský počítačový útok.

Všetko sa odohralo v čase od februára 2001 do marca 2002. V tomto 13-mesačnom období získal ilegálne prístup k 97 počítačom, ktoré patrili NASAamerickej armáde. Svoju obhajobu postavil na tom, že iba hľadal informácie o voľnej energiiUFO. Avšak, podľa informácií, ktoré podali americké autority. McKinnon vymazal obrovské množstvo dôležitých súborov a znefunkčnil vyše 300 počítačov. Celková škoda presiahla $ 700 000 (598 430 €)

Kevin Poulsen

zdroj: root.cz

Jeden z príbehov, ktorý preslávil Kevina Poulsena sme mohli vidieť napríklad aj vo filme whoami. Poulsen, ktorý si hovoril „Dark Dante“, využil svoje znalosti telefónnych systémov. Jedno americké rádio totiž vyhlásilo súťaž, kde ste mohli vyhrať nové Porsche v hodnote $ 50 000 (42 745€). Samozrejme, malo to háčik. Museli odznieť 3 predom určené piesne a museli ste byť 102. volajúcim.

O tejto akcií sa dopočul aj samotný Poulsen. Vtedy začal konať. Pozorne počúval rádio. Keď zazneli určené piesne, ľudia začali telefonovať. To využil Poulsen. V správny moment zablokoval všetkých volajúcich, aby sa následne dovolal ako víťaz. Predstavil sa ako Michael B. Peters a pod týmto menom si prevzal svoje nové Porsche 944 S2.

Robert Tappan Morris

zdroj: limn.it

Robert Tappan Morris získal svoje znalosti od svojho otca Roberta Morrisa, ktorý bol počítačový vedec v Bell Labs a neskôr aj v NSA. Morris je považovaný za tvorcu prvého počítačového červa vôbec.

V roku 1988, vtedy ešte ako študent Cornell University, vytvoril Morris program, ktorý mal zmerať veľkosť internetu. Program však mal obrovskú chybu. Nakoľko sa musel šíriť, napádal počítače. Počítač však mohol napadnúť hneď niekoľkokrát. Každá toto napadnutie spôsobilo, že sa zariadenie omnoho spomalilo. Takto znefunkčnil vyše 6 000 počítačov.

zdroj: duli.omgforum.net, makeuseof.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close