Najväčšou záhadou Marsu je jeho ľadová čiapočka. Vedci prišli na možné riešenie jej vzniku

Na južnom póle je kilometer hlboké pole ľadu, ktoré obsahuje vodu a oxid uhličitý

Vedci sa rozhodli konečne popasovať s najväčšou záhadou, akú pred nami červená planéta tají. Jedná sa o vznik veľkých vrstiev ľadu z oxidu uhličitého, ale aj vody, na južnom póle Marsu. Taktiež sa pozrú na prepojenie s oxidom uhličitým v jeho atmosfére.

Vedúca hypotéza hovorí o tom, že sa vrstvy nahromadili jedna na druhú počas toho, ako sa marťanská osa rotácie nakláňala a odvracala od Slnka. Podporujú to aj simulačné modely. Ľadová čiapočka je hlboká asi kilometer a hovorí sa o tom, že má v sebe toľko oxidu uhličitého, ako má celá marťanská atmosféra. Modely taktiež ukazujú nezvyčajný vzor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Väčšinou, keď spustíte simuláciu, nečakáte že sa budú výsledky tak krásne zhodovať s tým, čo môžete pozorovať,“ hovorí Peter Buhler, planetárny vedec z NASA.

Čo robí túto čiapočku zaujímavou je fakt, že by sa tam nemala vôbec nachádzať. Vodný ľad je viac tepelne stabilný a tmavší, ako jeho kolega z oxidu uhličitého, takže vedci čakali, že oxid celú štruktúru naruší. Podľa nového modelu tomu zabránili tri faktory. Náklon a odklon osi Marsu k Slnku, rozdiely medzi odrážaním slnečného žiarenia a rozdiely, ktoré nastanú v atmosférickom tlaku, keď sa oxid uhličitý zmení na plyn.

Voda bola uväznená pod ľadom oxidu uhličitého. Ten sa následne vyparil, no voda ostala v ľadovej forme. Tento proces sa neustále opakoval až vzniklo niečo, čo poznáme dnes. Vedci odhadujú, že navrstvovanie vody a oxidu uhličitého mohlo trvať okolo 500-tisíc rokov. Začalo sa to po poslednej dobe extrémneho slnečného žiarenia, vďaka ktorému sa všetok oxid uhličitý vyparil do atmosféry.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre