Najväčšia sopečná erupcia storočia: Čo presne sa stalo počas erupcie Tonga?

Nová štúdia nám bližšie ukazuje ohromnú silu tejto sopečnej erupcie.

Najväčšia erupcia nášho storočia je Tonga.
Zdroj: NASA, Joshua Stevens

15. januára svetom otriasla obrovská explózia Tonga. Išlo o podmorskú sopku, ktorá sa nachádza v južnej časti tichého oceánu. Obrovská explózia vytvorila vlny tsunami a materiál vyvrhla až za stratosféru našej zeme, píše portál IFL Science.

Podmorské sopky sú sopky, ktoré sa nachádzajú pod hladinou mora alebo oceánu. Ako pri všetkých sopkách, aj táto je prasklinou, odkiaľ sa magma dostáva z vnútra Zeme na povrch. Väčšina podmorských vulkánov sa ale nachádza na rozhraní tektonických platní. Väčšina podmorských sopiek leží v hlbokých vodách, no niektoré sa môžu nachádzať tesne pod hladinou. Takéto sopky počas erupcie vyvrhujú do atmosféry popol a iné látky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod vodou ale erupcia prebieha úplne inak ako na súši. Pri erupcii, kedy sa láva len vylieva na povrch, sa okolo nej vytvorí pevná kôra. Do tejto kôry následne začína prúdiť ďalšia láva, čo vedie ku vzniku lávového vankúša.

Čo sa týka erupcie Tonga, jej zvuk bolo počuť až na Novom Zélande, ktorý sa nachádza 2-tisíc km od miesta, kde sopka vypadla. Istú formu nízkofrekvenčných zvukov mohli počuť aj obyvatelia Anchorage a to až 9 700 km o miesta explózie. Erupcia Tonga vytvorila atmosférické tlakové vlny, ktoré obišli našu planétu. Japonsko a Utah hlásili, že tlakové vlny obleteli našu planétu až štyrikrát. Tlakové vlny boli zachytené aj družicami z obežnej dráhy našej planéty spolu s dramatickými zábermi.

Najväčšia erupcia storočia

Po udalosti sa začala šíriť informácia, že môže ísť o najväčšiu sopečnú erupciu 21. storočia a nová štúdia toto tvrdenie potvrdzuje. V práci publikovanej v Geophysical Research Journal sa píše, že podmorská sopka Tonga dosiahla index vulkanickej explozívnosti 6. Rovnakú hodnotu mala aj erupcia Mount Pinatubo na Filipínach v roku 1991. Stala sa zároveň najsilnejšou erupciou v našom storočí.

Erupcia Tonga uvoľnila energiu, ktorá sa rovná 500-násobku atómovej bomby, ktorú Spojené štáty v roku 1945 hodili na Japonsko. Tsunami, ktoré následne vznikli, dosiahli výšku až 15 metrov a podľa dostupných informácií zabili najmenej 6 ľudí. Niekoľko osôb je ešte stále nezvestných. Erupcia bola tak silná, že ju bolo možné cítiť naprieč celou planétou. Z týchto záznamov vedci odhadli jej silu.

„Ukázali sme, akým spôsobom dokážeme využiť dáta seizmografických staníc po celom svete. Ich dáta sú dostupné v reálnom čase a vieme ich analyzovať a prostredníctvom nich aj určiť vlastnosti sledovanej erupcie,“ píšu vedci vo svojej štúdií.

Tonga nie je jediný prípad, kedy sa sopka nachádzala na ťažko dostupnom mieste. Určovanie intenzity erupcií prostredníctvom tejto nepriamej metódy by mohlo byť v budúcnosti mimoriadne užitočné. Zároveň aj kalkulácie by mohli byť v budúcnosti rýchlejšie a presnejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre